Sporun yaygınlaştırılmasında kitle iletişim araçlarının rolü
The Role of mass communication tools in expansion of sports
- Tez No: 69191
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Ill ÖZET Bu çalışma gene! olarak üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde iletişim ile kitle iletişimi, tanım ve kavramların çeşitli yönleri ile ele alınarak konunun boyutları ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, spor ve kitle iletişim araçları ilişkisine, üçüncü bölümde kitle iletişim araçları spora yer verirken neleri göz önünde bulundurmaları gerektiğine değinilmiştir. Çalışmaya giriş niteliği taşıyan birinci bölümde; konuyla ilişkili olan kitle iletişimi ve kjtle iletişim araçlarının izahı yapılmıştır. Daha sonra kitle iletişim araçlarının özelliklerine kitle iletişim araçlarından olan televizyon, radyo ve gazete hakkında tanıtıcı bilgi verilmiştir. Kitle iletişim araçları televizyon, radyo ve gazete gibi önemli olanları ile sınırlandırılmıştır. İkinci bölümde önce spor ve daha sonra da kitle iletişim araçları ile ilişkisi açıklanmaya çalışılmıştır. Ekonomik yönden ve kitlelere yaygınlaştırılması yönünden spor, çeşitli şekillerde ele alınmıştır. Daha sonra Televizyon ile spor ilişkisine değinilmiş, radyo ve gazete ile spor ilişkilerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde kitle iletişim araçları spora, branşlara, takımlara, futbolculara neye göre yer verdiği araştırılmıştır. Bunlar çeşitli şekillerde ele alınıp bulgular yardımıyla incelenmiştir. Çalışma araştırma bulguları ve çalışmada varılan sonuçlarla ilgili bir genel değerlendirme ile bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This wiev are three section, in the first section, I mention about communication and a mass media. In ether words, communication and mass media are defined. Second section are about spor with connection of the mass media. The end the third section, A mass media broad cast spor program? First of all, the view starts definition of the mass media for example, Tv. Radio and newspaper. Secondy, the spor is explesined with connection of the mass media. For example; economical of the aspect. Especioly I mestion about connection with spor and tv. radio, newspaper. Because there are three big mass media. They are have a relein spor to become widespread. Thirdly, the mass media broad cast spor porgrames but wheer pecularity in to considertion about spors to mass media.