Yarışmacı erkek voleybolcularda polimetrik çalışma programının dikey sıçrama ve belirlenmiş model çalışma süresine etkisinin araştırılması
The Aim of this study is to investigate through effect of the plyometric exercises on working time in vertical jumping and determined model in volleyball
  1. Tez No: 69190
  2. Yazar: COŞKUN KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ AHMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı; voleybolda polimetrik egzersizlerin dikey sıçrama ve belirlenmiş model çalışma süresine etkisinin olup olmadığım araştırılmasıdır. Bu çalışmada deney grubu olarak Karadeniz Teknik Üniversitesi erkek voleybol takımı ve kontrol grubu olarak Fatih Eğitim Fakültesinin değişik bölümlerindeki öğrencileri kullanıldı. Grupların özelliklerinin belirlenmesinde T-testi uygulandı. Grupları pre-test ve post- test ölçümleri alındı. Grupların pre-test ve post-testleri'nin ^karşılaştınlmasmda çift yönlü varyans analizleri (TWO W AY ANOVA) kullanıldı.Farklılığın hangi gruptan kaynaklandığını tesbit etmek için Tukey's HSD testi kullanıldı. Sonuç olarak; iki ay süreyle haftada üç gün çalışmak suretiyle yapılan polimetrik antrenmanın dikey sıçrama üzerinde belirgin bir şekilde artış sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this, study is to investigate throughly effect of the plyometric exercises on working time in vertical jumping and determined model in Volleyball. In this study, Black sea Thecnical University male volleyball team was used as an experimental group and Fatih Education Faculty students in different branch were used as control group. Pre-test and Pro test measurement of these groups were taken. For comparing the pre- testandrpost-testof 'fee groups analyzes of two way ANQV A various wereitsed After that followed up test for determinig, the differences occured in whic group, the HSD test of Tukey'is used. As a resalt ;it is understood that the plyometric traning which is performed three times in a week and lasted two months caused a significant in crease on vertical jumping.