3.trimesterdeki pelvik kuşak ağrısı olan gebelerin uterin arter doppler bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of the utterine artery doppler findings of pregnancy with pelvic pain in the 3.trimester
- Tez No: 691972
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATA TOPÇUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmamızın amacı, pelvik kuşak ağrısı olan gebelerin pelvik kuşak ağrısı olmayan gebelere göre uterin arter doppler akımındaki değişiklikleri incelemektir. Çalışmaya gebeliğinin üçüncü trimesterında bulunan, Nisan 2021- Ağustos 2021 tarihleri arasında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümüne başvuran, 54 gönüllü gebe dahil edildi. Pelvik kuşak ağrısı olan gebeler (n=27) ve pelvik kuşak ağrısı olmayan gebeler (n=27) olarak iki grup tanımlandı. Her iki gruba da değerlendirme anketleri ve uterin arter doppler ultrasonografisi uygulandı. Çalışmaya katılan pelvik kuşak ağrısı olan ve olmayan gebelerin yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, gebelik haftası, özgeçmiş, eğitim düzeyi, obstetrik öykü, sigara kullanımı ve meslek açısından benzer olduğu bulundu (p>0,05). Uterin arter doppler ultrasonografisi yapılan iki grubun sistol/diyastol (S/D) ve pulsatilite indeksi (PI) ölçülerek kaydedildi. Pelvik kuşak kuşak ağrısı bulunan grupta uterin arter S/D (p=0,06), PI (p=0,054) değerleri pelvik kuşak ağrısı olmayan gebelere göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Her iki gruptaki gebelerin uterin arter doppler akımında bilateral çentiklenme varlığının benzer olduğu saptandı (p=0,046). Pelvik kuşak ağrısı olan gebelerde pelvik kuşak ağrısı olmayan gebelere göre uterin arter doppler ölçümlerinin yüksek olduğu saptandı. Ağrı tarifleyen gebelerde uterin arter doppler ölçümleri riskli gebelik durumlarıyla ilişkili olabileceği düşünülerek kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to examine the changes in uterine artery Doppler flow in pregnant women with pelvic girdle pain compared to those without pelvic girdle pain. 54 volunteer pregnant women who were in the third trimester of their pregnancy and applied to Abant İzzet Baysal University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology between April 2021 and August 2021 were included in the study. Two groups were defined as pregnant women with pelvic girdle pain (n=27) and those without pelvic girdle pain (n=27). Evaluation questionnaires and uterine artery Doppler ultrasonography were applied to both groups. It was found that pregnant women with and without pelvic girdle pain were similar in terms of age, height, body weight, gestational week, history, education level, obstetric history, smoking and occupation (p>0.05). Systole/diastole (S/D) and pulsatility index (PI) of the two groups who underwent uterine artery Doppler ultrasonography were measured and recorded. In the group with pelvic girdle pain, uterine artery S/D (p=0.06), PI (p=0.054) values were found to be significantly higher than the pregnant women without pelvic girdle pain. It was found that the presence of bilateral notching in the uterine artery Doppler flow of the pregnant women in both groups was similar (p=0.046). It was determined that uterine artery Doppler measurements were higher in pregnant women with pelvic girdle pain compared to pregnant women without pelvic girdle pain. Uterine artery Doppler measurements can be used in pregnant women describing pain, considering that they may be associated with risky pregnancy situations.