İn vitro fertilizasyon (IVF) hastalarının kümülüs hücrelerinde oksidan/antioksidan parametre düzeylerinin araştırılması
Investigation of oxidant/antioxidant parameter status in cumulus cells of in vitro fertilization (IVF) patients
  1. Tez No: 691973
  2. Yazar: RABİA TURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ KARAKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Üreme sağlığı sektöründe büyük ilerlemelere rağmen, infertilite en önemli üreme sağlığı sorunlarından biri olmaya devam etmektedir. Başlıca infertilite nedenleri arasında tubal faktör, endometriozis, servikal faktör, pelvik adhezyon, erkek faktör ve açıklanamayan infertilite sayılmaktadır. Bununla birlikte yaş, çevresel faktörler, stres, yaşam tarzı, vücut kitle indeksi (VKİ), hormonal ve patofizyolojik faktörler de infertilite nedenleri arasındadır. Yaş artışıyla birlikte reaktif oksijen türleri (ROT) ve antioksidanlar arasındaki dengenin, ROT lehine bozulması düşük oosit kalitesinin bir nedeni olarak görülmekte ve bu durum in vitro fertilizasyon (IVF) ile infertilite tedavisini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu bilgiler doğrultusunda çalışmamızda, oksidan/antioksidan parametrelerin, oosit sayısının ve kalitesinin belirlenmesi açısından prediktif bir değerinin olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. IVF tedavisi gören düşük yanıt veren, normal yanıt veren ve yüksek yanıt veren hasta gruplarında katalaz (CAT), glutatyon-s-transferaz (GST), arilesteraz (ARE) enzim aktiviteleri ve malondialdehit (MDA) düzeyleri kümülüs hücrelerinde analiz edilmiştir. Düşük yanıt veren ve normal yanıt veren gruplarına göre yüksek yanıt veren grubunda kümülüs hücresi GST enzim aktivitesi düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde artmıştır. Düşük yanıt veren grubuna göre yüksek yanıt veren grubunda kümülüs hücresi MDA düzeyleri anlamlı bir şekilde azalmıştır. Kümülüs hücresi CAT ve ARE enzim aktiviteleri açısından bakıldığında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Yüksek yanıt veren grubunda GST enzim aktivitesindeki anlamlı artış ve MDA düzeylerindeki anlamlı azalma oksidatif stresin oosit sayısı ve kalitesi üzerine etkili olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Despite great advances in the reproductive health sector, infertility continues to be one of the most important reproductive health problems. Tubal factor, endometriosis, cervical factor, pelvic adhesion, male factor and unexplained infertility are among the main causes of infertility. However, age, environmental factors, stress, lifestyle, body mass index (BMI), hormonal and pathophysiological factors are also among the causes of infertility. The deterioration of the balance between reactive oxygen species (ROS) and antioxidants in favor of ROS with increasing age is seen as a cause of low oocyte quality, and this situation negatively affects infertility treatment with in vitro fertilization (IVF). In line with this information, our study aimed to investigate whether oxidant/antioxidant parameters have a predictive value in terms of determining the number and quality of oocyte. Catalase (CAT), glutathione-s-transferase (GST), arylesterase (ARE) enzyme activities and malondialdehyde (MDA) levels were analyzed in cumulus cells in IVF-treated poor responder, normo responder, and high-responder patient groups. Cumulus cell GST enzyme activity levels increased in a statistically significant way in the high responder group compared to the poor responder and normo responder groups. Cumulus cell MDA levels were significantly decreased in the high responder group compared to the poor responder group. Regarding the cumulus cell CAT and ARE enzyme activity, there was no statistically significant difference between the groups. Significant increase in GST enzyme activity and significant decrease in MDA levels in the high responder group suggest that oxidative stress has an effect on oocyte count and quality.