Rekreasyon; Beden Eğitimi dersi ve diğer dersler açısından okullarda ders dışı faaliyetlerin durumu eğitsel kollar ve fonksiyonları
Recreation; educational activities and their functions, the position of the leisure time activities at schools about Physical Education lessons and other lessions
- Tez No: 69198
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
X ÖZET Bu çalışma tanımlayıcı bir araştırma modelinde yapılmıştır. Amaç mevcut durumu belirlemektir. Eğitici kol çalışmaları, okulllarda eğitimin eksik yönünü tamamlayan oldukça önemli faaliyetlerdir. Gönüllü katılımın esas olması ve zorunluluk olmaması eğitici çalışmalara rekreatif özellik kazandırır. Bu araştırmada eğitici kol faaliyetlerinin rekreatif fonksiyonları ortaya konularak bu fonksiyonlarını ne ölçüde yerine getirdikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Birinci ve ikinci bölümde anlatılan, olması gereken ideal durumdur. Ancak anket uygulaması sonuçları, olumlu hipotezlerimizi çürütmüş ve uygulamada eğitici çalışmaların yetersiz olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Yönetmeliklerle mevcut uygulamalar çelişki içindedir. Bu sonuçların derinlemesine sebepleri araştırılmıştır. Bulgular bize okulların fizik imkanlarının yanında pek çok başka faktörün de etkili olduğunu göstermiştir. Malzeme yetersizliği, eğitici kollar arasında koordinasyonun eksik olması, rehber öğretmenlerin bilgi yetersizliği, eğitici çalışmaların bir formalite kabul edilerek geçiştirilmesi, ders programında eğitici çalışmalara gerekli zamanın ayrılmaması gibi pek çok sebep söz konusudur. Çalışma kalitesi bakımından okul türleri arasında anlamlı bir fark görülememiştir. Aynı şekilde eğitici kol türleri arasında da belirli bir fark yoktur. Serbest zamanlarını değerlendirme konusunda yaş grupları arasında anlamlı farklar görülmektedir. Öğrencilerin yaşı büyüdükçe aktif rekreatif faaliyetlere yöneldikleri görülmüştür. Ancak bu faaliyetlerin dikkate değer bir oranda negatif eğilimli rekreatif faaliyetler olduğu da sonuçlarda açıkça görülmektedir. Okulların temel fonksiyonu pozitif rekreasyona yöneltmek olmalıdır. Bu da etkili ve sistemli eğitici çalışmalar yoluyla olabilir.
Özet (Çeviri)
XI SUMMARY This study has been modelled on a descriptive investigation type. Our purpose has been to determine the present situation. Educational student activeties are quite important activities which make up with inadequate aspects of education at schools. The fact that it is essentian to participate in the activities voluntarily, under no obligation by any means, provides them with a recreational quality. In this study, recreational functions of educational student activities have been brought up and an attempt has been made to determine to what extent they accomplish these functions. What has been pointed out in Part 1 and Part 2 is the desired situation- the situation which should be. But questionaire results have disproved our hypotheses, and it has become clear that educational activities are inadequate in practice, and that regulations and the present applications are in conflict. Investigations have been made deep into the causes of these results. Findings have shown us that physicial facilities of schools, as well as many other factors, are effective. A number reasons can be mentioned, such as insufficient material, inedequate coordination of educational activities, lack of guidance, the fact that the activities are done perfunetorily as a mere formality, and deficiency of time allocated to such activities in teaching programmes. No considerable difference between schools of various types has been seen with respect to the quality of activities, nor between the types of student educational activities.XII In making use of leisure time, significant differences between age groups have been observed. It has been noticed that the older students grow the more they incline towards active recreational activities, yet these activities have proved themselves to be recreational activities of considerably negative tendencies, as obviously seen in the results. It should be the basic function of schools to orientate students towards positive recreation, and this can only be realized by efficient and systematic educational performance.