Konya ve Karaman illerinde liglerde oynayan basketbolcuların fizyolojik özelliklerinin ölçümü
The Measurement of physiological characteristic of basketball in Konya and Karaman
  1. Tez No: 69199
  2. Yazar: SİNAN DİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
6.ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA-1998 Sinan DİNÇ Danışman Yrd. Doç Dr. Hasan AKKUŞ Konya ve Karaman İllerinde Liglerde Oynayan Basketbolcuların Fizyolojik Özelliklerinin Ölçümü Bu çalışmada Konya ve Karaman illerinde liglerde oynayan basketbolcuların fizyolojik özellikleri değerlendirildi. Bifaspor ve Karsaspor takımlarında oynayan 20 Türk basketbolcusu araştırmada denek olarak kullanıldı. Fizyolojik ölçümleri içeren boy.ağırhk,pençe kuvveti,bacak kuvveti ve dikey sıçrama mesafesi ölçüldü. Bu değerlerden relatif pençe,relatif bacak ve anaerobik güç hesaplandı. Bifasporlu ve Karsasporlu basketbolculardan elde edilen değerler sırasıyla boy için, 191.4 + 6.637cm. 186.1 + 8.333 cm, relatif pençe kuvveti 0.607 + 0.022 kg - 0.5533 + 0.0421 kg, relatif bacak kuvveti 1.8332 +0.2997 kg - 1.7287 + 0.1426 kg ve anaerobik güç 108.98 + 18.749 kg- 70.733 + 11.347 kg idi.26 İki takım birbiriyle kıyaslandığında sadece boy hariç Bifasporlu basketbolcuların ağırlık, relatif pençe kuvveti, relatif bacak kuvveti ve anaerobik güç açısından Karsasporlu basketbolculardan daha üstün oldukları sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
27 7SUMMARY S.U. Health Science Institute Physical Education and Sport Science Master Thesis/Konya-1998 Sinan DİNÇ Advisor Dr.Hasan AKKUŞ The measurements of physiological characteristic of Basketball players in Konya and Karaman. The aim of this study was the measurements of physiological characteristics of basketball players in Konya and Karaman. A total of 20 Turkish male players attending The Bifaspor and Karsaspor served as subjects. Five variables including height,weight,hand grip strength,leg strength and vertical jump were measured and relative hand grip strength,relative leg strength and ahaerobic povver were calculated. Measured values of Bifaspor and Karsaspor of height were 191.4 + 6.637 - 186.1 + 8.333 cm,weight were 84 + 9.35 - 75.1 + 6.31 relative hand grip strength were0.607 + 0.022-0.5533 + 0.0421 kg,relative leg strength were 1.8332 + 0.2997-1.7287 + 0.1426 and anaerobic povver were 108.98 + 18.749 - 70.733 + 11.347 respectively. As a result of this study was thatthe physiological chareacteristics of the basketball players of Bifaspor were superior to the basketball players of Karsaspor, except height.