Dördüncü sınıf matematik öğretim programına yönelik ihtiyaçların belirlenmesi
Determining the needs for the fourth year mathematics curriculum
- Tez No: 691989
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA MIZIKACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı; öğrenci, öğretmen ve velilerin dördüncü sınıf matematik öğretim programına yönelik ihtiyaçlarını belirlemektir. Bu amaca yönelik olarak nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada araştırma modeli olarak ise tarama modeli benimsenmiştir. Çalışma grubunda ise 2020-2021 eğitim öğretim yılında, Ankara ilinde ilkokula devam eden 10 dördüncü sınıf öğrencisi, dördüncü sınıfta görev yapan 15 sınıf öğretmeni ve dördüncü sınıf velisi olan 10 veliden oluşan toplam 35 katılımcı yer almaktadır. İhtiyaçlar birey, toplum ve konu alanı bağlamında belirlenmek istenmiştir. Görüşmelerde kullanmak için araştırmacı tarafından her bir katılımcı grubuna uygulanmak üzere aynı sorulardan oluşan farklı görüşme formları oluşturulmuştur. Görüşme formları pilot uygulamaya tabi tutulmuş ve uzman görüşleri alınmıştır. Veriler ses kaydı alınarak elde edildiği için öncelikle ses kayıtları yazıya geçirilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. İçerik analizi neticesinde temalar belirlenmiştir. Birey, toplum ve konu alanına ilişkin öğrenci, öğretmen ve velilerin görüşleri ortaya çıkan temalara göre doğrudan alıntılarla sunulmuştur. Ayrıca katılımcıların görüşleri kendi içinde de tartışılmıştır. İhtiyaçların neler olduğuna ilişkin verilen cevaplar incelendiği zaman ise katılımcıların ortak paydada buluştukları ve ayrıştıkları noktalar da tartışılmıştır. Sonuç olarak öğretim programının dört temel ögesine yönelik olarak güncellemeler yapılması gerektiği düşünülmektedir. Elde edilen bulgulara göre hem araştırmacılara hem de dördüncü sınıf matematik öğretim programına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the needs of students, teachers and parents related to the fourth-grade mathematics curriculum. Qualitative research method has been used for this purpose. In this study, the survey model was adopted as the research model. In the study group a total of 35 participants were included consisting of 10 fourth grade students attending primary school in 2020-2021 academic year in Ankara, 15 classroom teachers who teaches the fourth grades and 10 parents of the fourth-grade students. Needs were determined in the context of the individual, society and subject area. In order to use during the interviews different interview forms consisting of the same questions were created by the researcher to be applied to each group of participants. Interview forms subjected to pilot implementation and expert opinions were received. Since the data were obtained by taking sound recordings firstly, sound recordings were written down. The obtained data were subjected to content analysis. Themes were determined as a result of the content analysis. The opinions of students, teachers and parents about the individual, society and subject area are presented with direct quotations according to the related themes. Also the opinions of the participants discussed between all groups in a comparing manner. When the answers given about the needs are examined, the points where the participants meet and diverge on a common denominator are also discussed. As a result, it is thought that updates should be made for the four components of the curriculum. According to the findings, suggestions were made for both researchers and the fourth-grade mathematics curriculum.