Dondurulmuş embriyo transferi sürecinde endometriyum hazırlığında östrojen ve östrojen--GnRH-a protokollerinin gebelik sonuçları üzerine etkisi ve taze blast transferi sonuçlarıyla karşılaştırılması
The effect of estrogen and estrogen-GnRH-a protocols on pregnancy outcomes in endometrial preparation in the frozen embryo transfer process and comparison with fresh blast transfer results
- Tez No: 691990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Taze embriyo transferinde istenilen seviyede başarı elde edilememesi dondurulmuş embriyo transferini gündeme getirmiştir. Dondurulmuş embriyo transferi son yıllarda giderek artmaktadır. Dondurulmuş embriyo transferinde çeşitli endometriyal hazırlık protokolleri mevcuttur. Literatürde bu protokollerin birbirine üstünlüğünü gösteren yeteri kadar çalışma mevcut değildir. Biz de bu çalışmamızda, endometriyal hazırlık protokollerinin gebelik sonuçları açısından birbiriyle ve taze blast transferi sonuçlarıyla karşılaştırarak literatüre katkı sağlamayı amaçladık. Method: 01/01/2017-31/04/2021 tarihleri arasında Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Tüp Bebek Kliniği'ne başvuran medikal nedenlerle kryoprezervasyon yapılan ve taze blast transferi yapılan hastalar retrospektik olarak incelendi. Polikistik overli kadınlar, tek embriyo transferi yapılan hastalar, erkek infertilitesi nedeniyle tedavi alan hastalar, açıklanamayan infertiliteye sahip hastalar ve 5.gün taze blast transferi yapılan ve önceki koşulları sağlayan hastalar çalışmaya dahil edildi. Östrojen (n:44), östrojen&GnRH-a (n:78) ve taze blast transferi(n:70) olmak üzere 3 grupta 192 hasta incelendi. Ovaryen stimülasyonda GnRH antagonist protokolü uygulandı. Endometriyal hazırlık protokolü olarak artifisyal siklusta, östrojen ve GnRH-a ile süpresyon yapılan östrojenli sikluslara karşılaştırıldı. Bulgular: Klinik gebelik oranları; taze blast transferi grubunda %35,70, östrojen alan grupta %36,40, östrojen&GnRH-a alan grupta %60,30 olarak tespit edildi. Östrojen&GnRH-a grubunda diğer iki gruba oranla istatistiksel olarak anlamlı derece fazla klinik gebelik elde edildi. Östrojen ve taze transfer grupları arasında ise klinik gebelik açısından anlamlı fark bulunamadı. Canlı doğum oranları; östrojen&GnRH-a grubunda %33,30, taze transfer ve östrojen alan grupta ise %11,40 idi. Östrojen&GnRH-a alan grupla diğer iki grup arasındaki bu fark istatistiksel olarak anlamlıydı. Sonuç: GnRH-a ile süpresyonun sağlandığı artifisyal sikluslarda gebelik sonuçları, süpresyonun yapılmadığı artifisyal sikluslara göre ve taze blast transferine göre istatistiksel olarak daha iyi olduğu görüldü. Toplamda ise gebelik sonuçları açısından dondurulmuş embriyo transferinin, taze blast transferine üstün olduğu tespit edildi. Süpresyonun yapılmayan grupta luteal faz desteğinin başlanacağı gün serum progesteron seviyesine bakılması, progesteron kaçaklarının ve yeterli intraovaryen süpresyonun sağlanıp sağlanamadığının tespiti açısından faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Failure to achieve the desired level of success in fresh embriyo transfer has brought frozen embryo transfer to the agenda. Frozen embriyo transfer has been increasing in recent years. Various endometrial preparation protocols are available for frozen embryo transfer. There are not enough studies in the literature showing the superiority of these protocols over each other. In this study, we aimed to contribute to the literature by comparing endometrial preparation protocols with each other and with fresh blast transfer results in terms of pregnancy outcomes. Method: Patients who applied to the IVF Clinic of the Tepecik Training and Research Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology between 01/01/2017-31/04/2021, who underwent cryopreservation for medical reasons and underwent fresh blast transfer, were analyzed retrospectively. Women with polycystic ovary, patients who underwent single embriyo transfer, patients who received treatment for male infertility, patients with unexplained infertility, and patients who underwent fresh blast transfer on the 5th day and met the previous conditions were included in the study. A total of 192 patients were examined in 3 groups: estrogen (n:44), estrogen&GnRH-a (n:78) and fresh blast transfer (n:70). GnRH antagonist protocol was used in ovarian stimulation. As an endometrial preparation protocol, the artificial cycle was compared to the estrogen cycles suppressed with estrogen and GnRH-a. Results: Clinical pregnancy rates; 35.70% in the fresh blast transfer group, 36.40% in the estrogen group, and 60.30% in the estrogen&GnRH-a group. Statistically significant more clinical pregnancies were obtained in the Estrogen&GnRH-a group compared to the other two groups. There was no significant difference between the estrogen and fresh transfer groups in terms of clinical pregnancy. Live birth rates; It was 33.30% in the estrogen&GnRH-a group, and 11.40% in the group that received fresh transfer and estrogen. This difference between the group receiving estrogen&GnRH-a and the other two groups was statistically significant. Conclusion: Pregnancy outcomes in the artificial cycles with suppression with GnRH-a were statistically better than the artificial cycles without suppression and compared to fresh blast transfer. In total, frozen embriyo transfer was found to be superior to fresh blast transfer in terms of pregnancy outcomes. In the non-suppressed group, checking the serum progesterone level on the day of initiation of luteal phase support may be helpful in detecting progesterone leaks and whether adequate intraovarian suppression can be achieved.