Çiftçilerin finansal okuryazarlık seviyelerinin ölçülmesi: Konya ve Karaman illeri örneği
Measuring the financial literacy levels of farmers: The example of Konya and Karaman cases
- Tez No: 762052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ERDEM KAYRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Lusardi (2022) finansal okuryazarlığı, sağlam finansal karar almayı ve kişisel finansın etkin yönetimini sağlayan bilgi ve anlayış olarak tanımlayarak finansal okuryazarlığı finansal refaha erişmeyi mümkün kılacak yegâne değer olarak betimlemiştir. Schagen ve Lines (1996) ise finansal okuryazarlığı etkili ve bilgili kararlar alarak paranın kullanımı ve yönetilmesi yeteneği olarak tanımlamışlardır. Finansal okuryazarlık tanımlarında yer alan ortak noktanın bireysel refaha ve devamında toplumsal refaha yapacağı katkıdır. Bu çalışmanın amacı ise çiftçilerin finansal okuryazarlık seviyelerinin belirlenmesidir. Belirlenen finansal okuryazarlık seviyeleri ile demografik özellikler arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının tespit edilmesi hedeflenmiştir. Ayrıca finansal okuryazarlık seviyesinin finansal tutum ve davranışlara etkisinin ölçülmesi de planlanan hedefler içerisinde yer almaktadır. Bu çalışma kapsamında, Konya ve Karaman illerinde halen faal olarak çiftçilik yapan 775 katılımcı sayısına ulaşan bir örneklem kullanılarak çiftçilerin finansal bilgi ve anlayış düzeyleri ölçülmeye çalışılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda çiftçilerin finansal karar alma süreçlerinde, finansal kontrol ve planlamaya yönelik tutum ve davranışlarının nasıl etkilendiği araştırılmıştır. T testi, varyans analizi (ANOVA) ve regresyon analizinin istatistiksel yöntem olarak kullanıldığı çalışmada çiftçilerin finansal okuryazarlık düzeyleri belirlenmiştir. Araştırmanın nihayetinde elde edilen sonuçlara göre; Konya ve Karaman illerinde halen faal olarak çiftçilik yapan kişilerin finansal okuryazarlık düzeylerinin oldukça düşük seviyede bulunduğu olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte her iki ilde de çiftçilerin finansal okuryazarlık seviyelerine etki eden demografik değişkenlerin eğitim düzeyi ve üretim çeşidi değişkenleri olduğu sonucuna varılmıştır. Çiftçilerin finansal okuryazarlık düzeylerinin arttırılması için İl/İlçe Tarım Müdürlükleri ile özellikle kırsal kesimde yaygın bulunan kooperatif/birliklerde belirli dönemlerde finansal eğitimler verilmesinin yanı sıra finansal planlama danışma hatları ve mobil uygulamaları kurularak çiftçilerin sürekli olarak finansal bilgi ve becerilerinin arttırılmasının toplumsal refaha katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Lusardi (2022) defined financial literacy as the knowledge and understanding that enables sound financial decision making and effective management of personal finance, and described financial literacy as the only value that will enable financial well-being. Schagen and Lines (1996) defined financial literacy as the ability to use and manage money by making effective and informed decisions. The common point in the definitions of financial literacy is the contribution it will make to individual welfare and subsequently to social welfare. The aim of this study is to determine the financial literacy levels of farmers. It is aimed to determine whether there is a significant relationship between the determined financial literacy levels and demographic characteristics. In addition, measuring the effect of financial literacy level on financial attitudes and behaviors is among the planned targets. Within the scope of this study, it was tried to measure the financial knowledge and understanding levels of the farmers by using a sample that reached the number of 775 participants who are still actively farming in Konya and Karaman provinces. In line with the data obtained, it has been investigated how farmers' attitudes and behaviors towards financial control and planning are affected in their financial decision-making processes. The financial literacy levels of the farmers were determined in the study, in which the t test, analysis of variance (ANOVA) and regression analysis were used as statistical methods. According to the results obtained at the end of the research; It has been determined that the financial literacy levels of the people who are still actively farming in Konya and Karaman provinces are at a very low level. However, it has been concluded that the demographic variables that affect the financial literacy levels of the farmers in both provinces are the education level and production type variables. In order to increase the financial literacy level of the farmers, it is thought that increasing the financial knowledge and skills of the farmers continuously by establishing financial planning advice lines and mobile applications, as well as providing financial trainings in certain periods in the Provincial / District Agriculture Directorates and especially in the cooperatives / unions that are common in rural areas will contribute to social welfare.