Aile sağlığı merkezlerine kayıtlı geriatrik hastalarda polifarmasi sıklığı ve uygunsuz ilaç kullanımının değerlendirilmesi
- Tez No: 691994
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı İstanbul Anadolu Yakası'nda çeşitli Aile Sağlığı Merkezlerine kayıtlı, 65 yaş ve üzeri kişilerde polifarmasi sıklığının tespiti ve uluslararası alanda kabul görmüş 3 farklı uygunsuz ilaç kullanım kriteri ile aynı popülasyonda uygunsuz ilaç kullanım durumlarının araştırılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma gözlemsel, tanımlayıcı, kesitsel ve retrospektif olarak tasarlanmıştır. Çalışmaya 4 adet ASM seçilmiş ve her bir ASM'den bir birime kesin kayıtlı 65 yaş ve üzeri hastalar evren kabul edilerek örneklem hesabı ile 290 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. 15/03/2021- 15/06/2021 arası gerekli makamlardan onay alınarak verilen izin dahilinde hasta bilgi kayıt sistemlerinden ilgili veriler elde edilmiştir. Düzenli olarak 5 ve üzeri ilaç kullanımı 'polifarmasi' kabul edilerek polifarmasi sıklığı araştırılmıştır. Ayrıca uygunsuz ilaç kullanım kriterleri olarak; Amerikan Geriatri Derneği Beers Kriterlerleri 2019, STOPP Kriterleri/Versiyon 2 (Screening Tool of Older Persons' Prescriptions) ve Avrupa Birliği Potansiyel Olarak Uygunsuz İlaç Listesi (EU (7) Potentially Inappropriate Medication List) kullanılarak hastalarda olası potansiyel olarak uygunsuz ilaç kullanım (UİK) durumları araştırılmıştır. İstatistiksel analizler NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) paket programı ile yapılmıştır. Polifarmasi varlığını etkileyen faktörleri belirlemek için logistik regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: The aim of our study is to determine the frequency of polypharmacy in people aged 65 and over who are registered to various Family Healthcare Centers (FHC) in Istanbul and to investigate inappropriate drug use in the same population with 3 different internationally accepted criteria that are used to determine inappropriate drug use in the elderly. MATERIAL AND METHODS: This study is designed as observational, descriptive, cross-sectional and retrospective. Four FHCs were selected for the study, and patients aged 65 and over who were registered to a unit from each FHC were accepted as the population, and 290 patients were included in the study as the sample group. Between 15/03/2021 and 15/06/2021, the required data were obtained from the patient information registration systems within the permission given by the required authorities. Polypharmacy is defined as the regular use of 5 or more drugs and frequency of polypharmacy was investigated. In addition, possible potentially inappropriate medication (PIM) status in patients was investigated using the American Geriatrics Society Beers Criteria 2019, STOPP Criteria/Version 2 (Screening Tool of Older Persons' Prescriptions) and the European Union Potentially Inappropriate Medication List. Statistical analyzes were made with NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) package program. Logistic regression analysis was performed to determine the factors affecting presence of polypharmacy.