Tip 2 diyabet hastalarında sağlık anksiyetesi ve risk algısının glisemik kontrolle ilişkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 691995
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Diyabetik hastalarda zaman içinde diyabetik komplikasyonlar gelişebilmektedir. Komplikasyonların önlenmesinde iyi bir glisemik kontrol şarttır. Komplikasyonlara ilişkin risk algısının yüksekliği glisemik kontrolün sağlanmasında ve komplikasyonların önlenmesi veya geciktirilmesinde etkili olabilir. Sağlık anksiyetesi, hastaları tıbbi bakıma katılmaya motive ederek glisemik kontrol üzerinde olumlu bir işleve hizmet edebilir. Çalışmamızın amacı Tip 2 DM'li hastalarda komplikasyonlara ilişkin risk algısı ve sağlık anksiyetesi düzeylerini belirleyerek bunların glisemik kontrolle ilişkisini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma tanımlayıcı, kesitsel tiptedir. Çalışmaya 1 Aralık 2020- 28 Şubat 2021 tarihleri arasında SBÜ İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üsküdar Diyabet Merkezi polikliniklerine başvuran 354 Tip 2 DM hastası alındı. İlk aşamada hastalıkları ve yaşam tarzları hakkında sorular içeren sosyodemografik anket, ikinci aşamada Risk Algı Ölçeği-Diabetes Mellitus (RAÖ-DM) ve Sağlık Anksiyetesi Envanteri (SAE-Kısa Versiyon) yüz yüze uygulandı. Glisemik kontrol hedeflerine ulaşmayı değerlendirmek için son 3 ayda bakılan HbA1c ve açlık plazma glukozu ile evde ölçülen açlık ve tokluk kan şekeri değerleri kullanıldı. Çalışmamızdaki veriler IBM SPSS sürüm 25.0 ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
AIM: Diabetic complications may develop over time in diabetic patients. Good glycemic control is essential in preventing complications. High risk perception regarding complications may be effective in providing glycemic control and preventing or delaying complications. Health anxiety may serve a positive function on glycemic control by motivating patients to participate in medical care. The aim of our study is to determine the risk perception and health anxiety levels related to complications in patients with Type 2 DM and to investigate their relationship with glycemic control. MATERIALS AND METHODS: This study is of descriptive, cross-sectional type. 354 Type 2 DM patients who applied to SBU Istanbul Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital Üsküdar Diabetes Center polyclinics between 1 December 2020 and 28 February 2021 were included in the study. In the first stage, a sociodemographic questionnaire including questions about diseases and lifestyles, and in the second stage, Risk Perception Scale-Diabetes Mellitus (RPS-DM) and Health Anxiety Inventory (HAI-Short Version) were administered face-to-face. HbA1c and fasting plasma glucose measured in the last 3 months and fasting and postprandial blood glucose values measured at home were used to evaluate the achievement of glycemic control targets. The data in our study were analyzed with IBM SPSS version 25.0.