Total diz protezi ameliyatı geçiren hastalarda basınçlı soğuk uygulamanın ağrı düzeyine etkisi
The effect of pressurized cold application on pain level in patients with total knee prosthesis surgery
- Tez No: 692017
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYYE ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Araştırma, total diz protezi ameliyatı sonrası uygulanan basınçlı soğuk uygulamanın ağrı ve memnuniyet düzeyine etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır. Bu araştırma Temmuz 2019-Şubat 2020 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'ne başvuran, dâhil edilme kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 52 hastada gerçekleştirilmiştir. Hastalar basit randomizasyon yöntemiyle kontrol grubunda (soğuk jel) 26, çalışma grubunda (basınçlı soğuk terapi bandajı) 26 olacak şekilde ayrılmıştır. Kontrol ve çalışma gruplarındaki hastalara rutin analjezik uygulamasına devam edilmiştir. Kontrol grubundaki hastalara ameliyat sonrası 20 dakika uygulama, 40 dakika dinlendirme şeklinde 9 soğuk uygulama yapılmıştır. Çalışma grubundaki hastalara 30 mmHg basınçla 20 dakika uygulama, 40 dakika dinlendirme şeklinde 9 soğuk uygulama yapılmıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu ve Visual Analog Skala kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma, Bağımsız Gruplarda t testi, Mann-Whitney U testi, Wilcoxon Eşleştirilmiş İki Örnek testi ve Ki kare Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, çalışma grubundaki 9 uygulamanın öncesi ve sonrası karşılaştırıldığında ağrı düzeylerinde anlamlı farklılık bulunmuştur (p0,05). Sonuç olarak çalışma grubundaki hastaların son ağrı ölçümleri daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a randomized controlled experimental study in order to determine the effect of pressurized cold application applied after total knee replacement surgery on the level of pain and satisfaction. This study was conducted in 52 patients who applied to Pamukkale University Hospitals Orthopedics and Traumatology Clinic between July 2019 and February 2020, who met the inclusion criteria and accepted to participate in the study. The patients were divided into 26 in the control group (cold gel) and 26 in the study group (compressed cold therapy bandage) using a simple randomization method. Routine analgesic administration was continued to the patients in the control and study groups. The patients in the control group received 9 cold applications, in the form of 20 minutes of application and 40 minutes of rest after surgery. The patients in the study group were applied 9 cold applications with 30 mmHg pressure for 20 minutes and 40 minutes of rest. Study data were collected using Personal Information Form and Visual Analog Scale. Number, percentage, mean, standard deviation, Independent Groups t test, Mann-Whitney U test, Wilcoxon Paired Two Samples test and Chi-square Analysis were used for statistical analysis of the data. As a result of the research, a significant difference was found in pain levels when compared before and after 9 applications in the study group (p0,05). In conclusion, the final pain measurements of the patients in the study group were lower.