Taekwondo milli sporcularında benlik saygısı ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between self-respect and psychological strength in taekwondo national athletes
- Tez No: 692016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER BOZKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmanın amacı; elit düzey taekwondocularda benlik saygısı ve psikolojik sağlamlık düzeylerinin demografik değişkenlere göre incelenerek, aralarındaki ilişkinin belirlenmesidir. İlişkisel koruma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı kullanılan Rosenberg (1986) tarafından geliştirilmiştir. RBSÖ, Blok ve Kremen (1996) tarafından geliştirilen PSÖ random yöntemiyle yetiştirilen 222 gönüllü milli sporcuya uygulanmıştır. Elde edilen veriler analizle ikili gruplar için T testi Oneway Anova testi ve ilişkisi belirlemek için Pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Katılımcıların benlik saygısı orta düzeyde, psikolojik sağlamlıkları ise yüksek düzeyde olduğu demografik değişkenler açısından evli olan, üniversite mezunu olan sporcuların benlik saygısı ve psikolojik sağlamlık düzeyleri anlamlı derecede yüksek olduğu belirlenmiştir. Korelasyon sonuçlarına göre ise, sporcular benlik saygısı düzeyi yükseldikçe psikolojik sağlamlık düzeyide yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; The aim of this study is to examine the self-esteem and psychological resilience levels of elite taekwondo players according to demographic variables and to determine the relationship between them. Relational protection method was used. It was developed by Rosenberg (year), who used the data collection tool in the research. RBSÖ was applied to 222 volunteer national athletes trained by the PSÖ random method developed by Blok and Kremen (1996). With the analysis of the obtained data, T test for paired groups, Oneway Anova test, and Pearson correlation test were used to determine the relationship. It was determined that the self-esteem and psychological resilience of the participants were at a moderate level and the psychological resilience levels of the married and university graduate athletes were significantly higher in terms of demographic variables. According to the correlation results, as the self-esteem level of the athletes increased, the level of psychological resilience also increased.