Bayan ve erkek voleybolcularda müsabaka öncesi ve sonrası bazı davranış özelliklerinin karşılaştırılması
The Comparison of some behaviorual characteristics of women and men volleyball players before and after the game
- Tez No: 69202
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
89 ÖZET Bu araştırmanın amacı, üst düzeydeki bayan ve erkek voleybolcularının müsabaka öncesi ve müsabaka sonrası bazı davranış özelliklerinin karşılaştırılmasıdır. Araştırmaya katılan Türkiye 1. Voleybol ligi bayan ve erkek takımlarından Emlakbank, Eczacıbaşı, ve Emlakbank, Fenerbahçe takımı sporcuları (19 Bayan, 18 Erkek) denek olarak kullanıldı. Deneklere müsabakadan bir gün önce ve müsabaka sonrası yüz sorudan oluşan kaygı, saldırganlık, üstünlük ve basan davranışlarını içeren anket uygulandı, istatistiksel analizde deneklerin verdikleri evet cevap değerleri baz alınarak ortalama, standart sapma, değişim katsayısı ve yüzde değerleri hesaplanarak karşılaştırma yapıldı. Karşılaştırma sonucunda Eczacıbaşı bayan voleybol takımının saldırganlık (%32.444) ve üstünlük (%48) davranışlarında yükselme görülürken, kaygı (%34.667) ve basan (%47.111) değerlerinde düşüş göriilmektedir. Emlakbank bayan voleybol takımının kaygı (%45.6) değerinde düşüş olurken, saldırganlık (%46), üstünlük (%53.2) ve basan (%61.6) değerlerinde artiş görülmektedir. Emlakbank erkek voleybol takımının kaygı (%41.333) düşüş görülürken. Saldırganlık (%53.777), üstünlük (%55.111), basan (%63.111) > değerlerinde yükselme görülmektedir. Fenerbahçe erkek voleybolcularının kaygı (%46.222) değerlerinde düşüş, saldırganlık (%39.555) üstünlük (%55.555) değerlerinde pek farklılık olmadığı basan değerlerinde ise (%64) yükselme görülmektedir.
Özet (Çeviri)
90 ABSTRACT The purpose of this study, is to compare some behavioural characteristics of elite women and men volleyball players before the game and after the game. The subjects of the study were the women and men players of (19 women, 18 men) Emlankbank, Eczacıbaşı, Emlakbank, Fenerbahçe which are the teams of l.st. division. The 100 questinos questionnaire that measures the anxiety, aggression, superiority and success was applied to the subjects the day before the competition and after the competition. A statistical comparision between the mean standard deviation, coefficient of variance and percents was made by taking the“yes”answers. At the end of the research, although aggression (%32.444) and superiority (%48) behaviors' values of the Eczacıbaşı women volleyball team increased, anxiety %45.6) and success (%47.111) behaviors' volues decreased. Emlakbank women volleyball team's anxiety (%45.6) volues decreasedn, but aggression (%46), superiority and success (%61.6) values increased. Emlakbank men volleyball team's anxiety (%41.333) values decreased but aggressian (%53.777), superiority (%55.111) success (%63.111) values increased. Â decrease in anxiety (%46.222) values and an increase in success (%64) values and no difference in aggression (%39.555), superiority (%55.555) values of Fenerbahçe men players were measured.