Genç yetişkinlerde beslenme davranışı ve yeme alışkanlıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of some factors that affecting sustainable nutrition in young adults
- Tez No: 692032
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEZBAN ESEN KARACA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma ile, genç yetişkinlerin besin alımı, fiziksel aktivite ve vücut ağırlığının çevresel, kişisel ve davranışsal belirleyicilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Araştırma, Bezmialem Vakıf üniversitesi diyet polikliniğine gelen genç yetişkin sağlıklı bireyler ile üniversite çalışanları ile yürütülmüştür. 20-35 yaş arası rastgele seçilmiş 400 genç yetişkin dahil edilmiştir. Veriler yüz yüze görüşme yöntemiyle 1 Aralık 2019- 15 Mart 2020 tarihleri arasında toplanmıştır. Anket 85 sorudan oluşmaktadır ve Minnesota Üniversitesi tarafından yürütülen EAT IV Projesi anketinden adapte edilmiştir. Anketin cronbach alfa iç tutarlılık katsayısının kabul edilebilir düzeyde olduğu görülmüştür (0,612-0,922). Bireylerin %83,2'si kadın (n=639), %16,8'i (n=129) erkektir; yaş ortalaması 26,29±8,60 yıl, vücut ağırlığı ortalamaları 52,00±22,40 kg ve boy uzunluklarının ortalaması 1,49±0,17 m'dir. Cinsiyete göre BKİ dağılımları incelendiğinde erkeklerin %5,4'ü (n=21), kadınların %94,6'sı (n=371) normal gruptadır. Erkeklerde obez olma oranının (%32,9) kadınlara göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır (p=0.001). Kadınlarda ise normal vücut ağırlığı oranı (%94,6) diğer BKİ gruplarına kıyasla anlamlı düzeyde yüksektir (p=0.001). Eğitim seviyesi ile BKİ arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır (p=0.006). Bireylerin beslenme alışkanlıkları incelendiğinde, düzenli kahvaltı yapmak ile BKİ arasında anlamlı bir ilişki görülmüştür (p=0.001) ve kadınlar erkeklere göre daha fazla sebze tüketmektedir (p=0.001). SESAMED Part 1 ve Part 2 arasında pozitif yönde güçlü istatistiksel olarak anlamlı düzeyde korelasyona rastlanmıştır (r=0,613; p=0.001). Vücut ağırlığı ile SESAMED Part 1 ve Part 2 değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyona rastlanmamıştır (p>0.05). Sonuç olarak, bireylerin yeme tutumları ve beslenme alışkanlıklarını birçok faktör etkilemektedir. Bu faktörlerin incelenmesi, vücut ağırlığı ile ilgili sorunların halk sağlığı üzerindeki etkisini önlemeye ve azaltmaya yardımcı olacak müdahaleler & politikalar geliştirilmesini destekleyecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the environmental, personal, behavioural determinants of nutrient intake, physical activity and body weight status.The research was conducted with healthy young adults who came to Bezmialem Vakif University diet policlinic and University staff. Focus groups conducted 400 randomly selected 20-35 years healthy adults. Data were collected between 1 December 2019 and 15 March 2020 by using face to face interviews. The survey consists of a total of 85 questions and was adapted from the Project EAT IV survey that conducted by the University of Minnesota. The cronbach alpha of the questionnaire was found to be at an acceptable level (0,612-0,922). 83.2% of individuals (n=639) were female, 16.8% (n=129) were male; the mean age is 26.29±8.60 years, the average weight is 52.00±22.40 kg, the average height is 1.49±0.17 m. According to BMI values, 5.4% of men (n=21) and 94.6% of women (n=371) are in the normal group. A statistically significant relationship was found between education level and BMI (p=0.006). A significant relationship was observed between having breakfast regularly and BMI (p=0.001). Women consumed more vegetables than men (p=0.001). A strong, statistically significant positive correlation was found between SESAMED Part 1 and Part 2 (r=0.613; p=0.001). There was no statistically significant correlation between body weight status and SESAMED Part 1 and Part 2 values (p>0.05). As a result, many factors affect the eating attitudes and habits of adults. Examining these factors will support the development of interventions & policies to help prevent and reduce weight-related problems.