Kara Harp Okulu öğretim elemanlarının rekreasyon sorunları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 69206
  2. Yazar: YUSUF ÖZIŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
61 ÖZET Bu araştırmanın amacı, Silâhlı Kuvvetlerimizin en önemli öğretim kurumu olma özelliğini koruyan; yarının çağdaş, cesur, kararlı ve Atatürkçü komutanlarını yetiştirmekte olan Kara Harp Okulu öğretim elemanlarının rekreasyonel sorunlarını belirlemek oluşturmaktadır. Araştırmanın evrenini 359 öğretim elemanı teşkil etmektedir. Tesadüfi örneklem yoluyla 120 öğretim elemanına 18 soruluk anket uygulanmıştır. Araştırmada frekans (f) yüzde (%) ki-kare (x ) anlamlılık düzeyi araştırılmış, anketlerin analizi“SPSS”paket bilgisayar programı ile yapılmıştır. Rekreasyonel etkinliklere öğretim elemanlarının %44.2 ile en çok aile ile katıldıkları görülmektedir. Çalışma veriminin artırıldığı %75 oranında belirtilmiştir. Rekreasyonel etkinliklere hafta sonları katılım, boş zamanların hangi günler daha fazla değerlendirilmiş olduğunu ortaya çıkarmıştır. Rekreasyonel etkinliklere katılım şekli ile rekreasyonel etkinliklere katılım sıklığı arasında anlamlı bir ilişki görüldüğü anlaşılmaktadır. Ayrıca medeni durum ile rekreasyonel etkinliklere katılım arasında anlamlılık görülmektedir.62 Rekreasyonel etkinliklerde %80 ile oyun sporları tercih edilirken, %93 ile rekreatİf etkinliklere katılımda turizm tercih edilmekte, rekreatif etkinlikler önem sırasına göre ise %94.57 ile dinlendirici, eğlendirici ve heyecan verici bulunmaktadır bu durum rekreatif etkinliklerin desteklendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
63 SUMMARY The purpose of this research is to specify the recreational problems of the teaching personnel at the Army Academy, which still preserves the status of being the most important school, training the would-be commanders with the qualities of courage, perseverance, and a strong adherence to Atatürk' s principles. The target sample of the study was 359 instructors out of which 120 were selected through random sampling, to whom a 18- item questionnaire was given. Statistical analysis was done by using statistical frequency (f) percentage distribution (%), chi-square (x ). The data were obtained through 'SPSS' computer program. The greatest involvement is made by those who participated in recreational activities with their families : 44.2 %. Job performance was found to have enhanced 75 %. It was also found that subjects took part in recreational activities mostly during weekends. A significant correlation was found between the type and frequency of participation in recreational activities. Another significant correlation was found between marital status and participation in recreational activities. 80 % of the subjects selected game sports. 93 % of the subjects prefered tourism in terms of participation in recreational activities and 94.57 % found them relaxing, entertaining, and exciting. All these results support the effectiveness of recreational activities.