Bir inşaat şantiyesinde fine-knney risk değerlendirmesi yönteminin uygulanması
Application of the fine-kinney risk assessment method at a construction site
- Tez No: 692049
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Mersin ilinin Toroslar ilçesinde 2019-2020 yılları arasında iş kazalarında risk değerlendirmesinin önemini ortaya çıkarmak amacıyla gerçekleştirilen bu tez çalışmasında bir inşaat şantiyesi belirlenmiş ve bu şantiye risk değerlendirme ekibiyle birlikte gezilerek tehlikeler tespit edilmiştir. Tespit edilen bu tehlikeler değerlendirilerek Fine-Kinney Risk Değerlendirme Yöntemi ile derecelendirilmiş ve derecelerine göre risk sınıfları oluşturulmuştur. Riskin derecesinin büyüklüğüne göre sınıflandırılmış olan bu risklerin her birine önlemler belirlenmiş ve bir risk değerlendirme tablosu oluşturulmuştur. Bu çalışma Çukurova Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İş Sağlığı ve Güvenliği Anabilim Dalı bünyesinde gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak ölümlü iş kazalarının çok fazla olduğu araştırma yapmış olduğumuz şantiye gibi inşaat şantiyelerinde risk değerlendirmesi yaparken frekans (sıklık) kavramının öneminin çok fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Bu yüzden risk değerlendirme yaparken mutlaka frekans (sıklık) faktörü de hesaba katılmalıdır
Özet (Çeviri)
In this thesis study, which was carried out in Toroslar district of Mersin province between 2019-2020 to reveal the importance of risk assessment in occupational accidents, a construction site was determined and dangers were identified by visiting this site with the risk assessment team. These detected hazards were evaluated and graded with the Fine-Kinney Risk Assessment Method and risk classes were created according to their grades. Precautions for each of these risks, which are classified according to the magnitude of the risk, were determined and a risk assessment table was created. This study was carried out in Çukurova University, Institute of Science, Department of Occupational Health and Safety. As a result, it has been revealed that the concept of frequency (frequency) is very important when conducting risk assessment in construction sites such as construction sites where there are many fatal occupational accidents. Therefore, frequency (frequency) factor should also be taken into account when making risk assessment.