Organik çilek fidesi yetiştiriciliğinde biostimulantların etkileri
The effects of biosti̇mulants in organic strawberry seedling cultivation
- Tez No: 692059
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL FETİYE TÜREMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, organik çilek fidesi yetiştiriciliğinde biostimulantların etkileri araştırılmıştır. Materyal olarak, Rubygem çilek çeşidi, farklı gübreler (Botanica ve Spirulina) ile farklı N-P-K bağlayan bakteriler (SY-55 kodlu bakteri, SK-63 kodlu bakteri ve SY-48 kodlu bakteri) kullanılmıştır. Denemede ana bitkiden oluşan yavruda kol sayısı, kol kalınlığı, kollarda dallanma sayısı, oluşan bitki sayısı ve yaprak alanı; tüplü taze fidelerde kök sayısı, kök ve gövdede % kuru madde, yaprak alanı, kök ve gövde kalınlığı incelenerek denemeye ait ekonomik analiz yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre ana bitkiden elde edilen kol sayısı ile tüplü taze fidelerdeki kök sayısı, kökte kuru madde miktarı ve yaprak sayısı, bakteri ve gübre uygulamalarından istatistiksel olarak etkilenmemiştir. Ana bitkiden elde edilen bitkilerde kol kalınlığında SP1+B, G+B, SP1+G ve SP2+G+B (sırasıyla 1.16±0.19 mm; 1.12±0.18 mm; 1.07±0.17mm; 1.04±0.06 mm) uygulamaları; yavru bitki sayısında G+B (9.22±1.01 adet) uygulaması ve yaprak alanında SP1+B (37.38±3.77 cm2) uygulaması en iyi sonuçları vermiştir. Tüplü taze fidelerde ise G uygulamasından en kalın kök (1.03±0.02 mm) ve gövdeler (6.27±0.23 mm); gövdede kuru madde miktarında SP2+G+B (%19.59±0.49) ve SP1+G+B (%19.06±1.40) uygulamaları; en geniş yaprak alanında ise SP1+G+B (25.69±1.53 cm2) en yüksek değerlere sahip olmuştur. Uygulamalardan elde edilen fide kalitelerinde ise SP1+B (%13.95 ± 3.08) ve SP2+G+B (%13.35 ± 3.58) uygulamalarından en fazla sayıda ekstra fide; SP1+B (%18.60 ± 1.98) uygulamasında 1. kalite fide; SP1 + G uygulamasından (%68.00 ± 10.15) en fazla ıskarta fide elde edilmiştir. Yapılan ekonomik analiz sonuçlarına göre G uygulamasının fide kalitesi üzerine olumlu etki yapması nedeniyle uygulanabilir nitelikte olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of biostimulants in organic strawberry seedling cultivation were investigated. 'Rubygem' strawberry variety, different fertilizers (Botanica and Spirulina),and N-P-K binding bacteria coded SY-55, SK-63and SY-48were used as materials. The economic analysis of the experiment was made by examining the number of runners and thickness, number of branches in the runners, number of plants and leaf area in daughter plants, and the number of roots, dry matter in root and stem, leaf area, root and stem thickness in fresh potted plant. According to the results of the research, the number of runners obtained from the mother plant, the number of roots in fresh potted plants, the amount of dry matter in the root and the number of leaves were not statistically affected by bacteria and fertilizer applications. In daughter plants obtained from mother plants, the best results were achieved with SP1 + B, G + B, SP1 + G and SP2 + G + B applications for runner thickness (1.16 ± 0.19 mm; 1.12 ± 0.18 mm; 1.07 ± 0.17mm; 1.04 ± 0.06 mm, respectively), G + B application for the number of daughter plants (9.22 ± 1.01 plant), and SP1 + B application for leaf area (37.38 ± 3.77 cm2). In fresh runners rooted in pots, G application for root and stem thickness (1.03 ± 0.02 and 6.27 ± 0.23 mm, respectively), SP2 + G + B and SP1 + G + B applications for the amount of dry matter in the stem (19.59±0.49 and 19.06 ± 1.40 %, respectively), SP1+G+B application for the widest leaf area (25.69 ± 1.53 cm2) had the highest values. In terms of seedling qualities, the highest number of extra seedlings were obtained from SP1 + B and SP2 + G + B applications (13.95 ± 3.08 and 13.35 ± 3.58%, respectively), first quality seedlings from SP1 + B application (18.60 ± 1.98%), and scrap seedlings from SP1 + G application (68.00 ± 10.15%) According to the economic analysis results, G application had a positive effect on the seedling quality and was determined to be applicable.