H.985 (M.1577) tarihli KK 102 nolu deftere göre Hille Livası
Hille Brigade according to book no. KK 102, dated to H.985 (M.1577)
  1. Tez No: 692069
  2. Yazar: MUJAHED AZEEZ ABDULRAZAQ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KAYAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 411
Özet
Bu çalışmada, XVI. yüzyılına ve el-Hille Livasın'a ait“KK 102 numaralı, M.1577 / H.985 tarihli tahrir defteri”nin özellikleri, mahiyeti ve bu defter ışığında el-Hille'in coğrafî konumu ve önemi, tarihi, nüfusu, ekonomik ve üretim durumu ve idarî yapısı incelenmiştir. Ayrıca bu defterde verilen bilgiler derlenip değerlendirilerek o dönemde el-Hille'nin kapsadığı mahalleler, kasabalar, nehirler, mezre'alar ve karyelerde yaşayan şahsiyetler, tâ'ifeler ve cemâ'atlar ile ilgili önemli bilgiler sunulmuştur. Bu Çalışma, bir giriş, üç ana bölüm, sonuç ve söz konusu tahrir defterinin transkripsyonunu içeren bir ekten oluşmaktadır. Girişte Irak ve üzerinde çalıştığımız defter hakkında açıklayıcı bilgiler verilmiştir. Birinci bölüm, el-Hille adının anlamını açıklamakla başlayıp kuruluşundan Osmanlı Devleti dönemine kadar olan tarih aşamasını kısaca ele almıştır. Çalısmamızın ikinci bölümünde defterin verdiği bilgiler doğrultusunda el-Hille Livası'nın coğrafyası ve idarî yapısı tespit edilmiştir. Üçüncü bölümde defterin verdiği bilgilere dayanarak el-Hille Livasın'nın nüfusu ve ekonomik yapısı açıklanmıştır. Sonuçta ise çalışmamız genelinde ortaya çıkarılan en önemli sonuçlar sunulmuştur. Ek kısmında, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Kuyud-ı Kadim Arşivi'nde muhafaza edilen M.1577 / H.985 tarihli KK 102 Nolu Defter'in el-Hille Sancağı kısmına ait 218 ile 303 sayfalarının transkripsiyonu yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the characteristics and nature of the“Tahrir Book No. KK 102, dated back to M.1577 / H.985 ”belonging to the el-Hille Brigade in the 16th century was studied. In the light of this book, the geographical location, its importance, history, population, economic and productive situation and administrative structure of the el-Hille have been examined. In addition, the information contained in this book has been collected and evaluated and important information has been presented regarding the neighbourhoods, towns, rivers, farms, village figures, communities and groups at the time. This research consists of the introduction, three main chapters, the conclusion, and an appendix containing literal copies of the Tahrir Book under study. In the introduction, explanatory information was given about Iraq and the book that we studied. Chapter I began by clarifying the meaning of the name of the el-Hilla and briefly addressed the historical phase of its establishment in the Ottoman period. In the second chapter of our research, the geography and administrative structure of the el-Hille Brigade were defined in connection with the information contained in the book. In the third chapter, the population and economic structure of the el-Hille Brigade were clarified based on the information contained in the book. In conclusion, the most important findings were generally presented through our study. In the appendix section, there is the literal transcription of pages 218 to 303 concerning the el-Hille Brigade Book No. 102 K. K. dated M.1577 / H.985 which is preserved in the archive of old records of the Real Estate Registration Directorate.