Kalp cerrahisi sonrası enfeksiyon gelişiminde prokalsitoninin; sedimentasyon, CRP ve lökosit ile birlikte diagnostik önemi
The diagnostic importance of procalcitonin with sedimentation, crp and leucocide in the development of infection after heart surgery
- Tez No: 692074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ OMAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
2017 Senesinde opere ettiğimiz 150 hasta retrospektif olarak tarandı. Preoperatif ve Postoperatif 1,2,3,4,5. günlerde analiz edilen WBC,CRP ve PCT değerlerine göre; Yara yeri enfeksiyonu olan hastalar ile olmayan hastalar kıyaslandığında, PCT değerleri açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Benzer şekilde WBC ve CRP değerlerinde de istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Hastalar pnömoni açısından gruplandırılıp, WBC değerleri kıyaslandığında; sadece postoperatif 4. gündeki WBC yüksekliğinin pnömoni açısından anlamlı olduğu görüldü. CRP değerlerinden ise; sadece postoperatif5. gün CRP yüksekliği anlamlı saptandı. Çalışmamızın en önemli sonucu ise pnömoni gelişen hastalardaki postoperatif PCT değerlerinin, postoperatif 1,2,3,4,5.
Özet (Çeviri)
One hundred –fifty patients operated in 2017 were reviewed retrospectively. WBC, CRP and PCT values are evaluated from preoperative values and the results at postoperative day 1,2,3,4,and 5. According to analyzed on days; When patients with wound infection and patients without wound infection were compared, no statistically significant difference was found in terms of PCT values. Similarly, no statistically significant difference was found in WBC and CRP values. When the patients were grouped in terms of pneumonia and their WBC values were compared; only the height of WBC on the postoperative 4th day was found to be significant in terms of pneumonia. From the CRP values; only the elevation on postoperative day 5 was found to be significant.