Lise öğrencilerinin çocukluk çağı travmatik yaşantıları anne baba tutumları ve madde kullanan bireylere yönelik tutumları ile etkileyen değişkenler
Variables affecting high school students' childhood traumatic experiences and their attitudes to substance use individuals
  1. Tez No: 692080
  2. Yazar: AHMET AYTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, lise öğrencilerinin çocukluk çağı travmatik yaşantıları anne baba tutumları ve madde kullanan bireylere yönelik tutumları ile etkileyen değişkenleri belirlemek için tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini, Eylül-Aralık 2020 tarihleri arasında, Muş Milli Eğitim Bakanlığına bağlı liselerde okuyan 643 öğrenci oluşturdu. Araştırma verileri 'Kişisel Bilgi Formu', 'Anne Baba Tutum Ölçeği (ABTÖ)', 'Çocukluk Çağı Travmaları (ÇÇTÖ)', 'Bağımlılık Yapıcı Madde Kullanan bireylere Yönelik Tutum Ölçeği (BYM-TÖ)' kullanılarak toplandı. Veriler SPSS'de sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Kruskal Wallis testi, Mann Whitney U testi analizleri yapılarak değerlendirildi. Araştırmaya katılan öğrencilerin %75'inin erkek olduğu, %44.9'nun ekonomik durumunun yeterli olduğu, %31.4'ünün babasının ilkokul mezunu ve %35.3'ünün annesinin okuma yazma bilmediği saptandı. ABTÖ alt ölçekleri toplam puan ortalamalarının; kabul/ilgi 28.85±4.47, psikolojik özerklik 21.24±4.69, denetleme/kontrol 27.33±4.74, ÇÇTÖ toplam puan ortalamasının 44.89±10.93, BYMTÖ toplam puan ortalamasının 84,14±17,74 olduğu belirlendi. Öğrencilerin çocukluk çağı travma yaşantılarının düşük, bağımlılık yapıcı madde kullanan bireylere yönelik tutumlarının olumlu olduğu ve öğrencilerin anne baba tutumlarından en fazla kabul/ilgiyi algıladıkları sonra sırasıyla denetleme/kontrol ve psikolojik özerkliği algıladıkları belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a descriptive study to determine the variables that affect the childhood traumatic experiences of high school students with their parental attitudes and attitudes towards individuals who use substances. The population of the research consisted of 643 students studying in high schools affiliated to the Ministry of National Education in Muş between September and December 2020. Research data were collected using the 'Personal Information Form', 'Parental Attitude Scale (ABTO)', 'Childhood Traumas (CTS)', and 'Attitude Scale towards Individuals Using Addictive Substances (BYM-TO)'. The data were evaluated by using SPSS number, percentage, mean, standard deviation, Kruskal Wallis test, Mann Whitney U test analysis. It was determined that 75% of the students participating in the study were male, 44.9% had sufficient economic status, 31.4% had a primary school graduate and 35.3% had a mother who was illiterate. The total score averages of the ABTS subscales; acceptance/attention was 28.85±4.47, psychological autonomy was 21.24±4.69, supervision/control was 27.33±4.74, CTQ total score average was 44.89±10.93, and KIM-TO total score average was 84.14±17.74. It was determined that the students' childhood trauma experiences were low, their attitudes towards individuals using addictive substances were positive, and that the students perceived the most acceptance/interest from their parents' attitudes, followed by supervision/control and psychological autonomy, respectively.