Kur'ân'da adı geçen peygamberlerin aileleriyle imtihanı
Testimony withy the families of the prophets mentioned in the Qur'an
- Tez No: 692093
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YUSUF HAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
İnsanları bu dünyaya imtihan etmek amacıyla gönderen Yüce Allah, insanların doğru yolu bulmaları ve bu imtihanlarında başarılı olmaları için peygamberler göndermiştir. Bu peygamberler de diğer insanlar gibi hayatın farklı kademelerinde imtihan edilmiştir. Kur'ân-ı Kerîm, imtihan olan peygamberlerin kıssalarından bahsederek, insanların bu kıssalardan örnek almalarını amaçlamıştır. Tezimizin konusunu oluşturan Kur'ân'da ailesiyle imtihan olan Peygamberlerin, ailesi ve kavmiyle yaşadığı olaylar karşısındaki tutumları örnek alınması gereken mesajlar içermektedir. Bu çalışmamızda, Kur'ân-ı Kerîm'de bahsedilen peygamberlerden ailesiyle imtihan olan peygamberleri araştırarak yaşanan olayları inceledik. Çalışmamızın giriş bölümünde kıssa, peygamber ve imtihan kelimeleri üzerinde kısa bir anlatım yaptık. Birinci bölümünde çalışmamızın konusunu oluşturan ailesiyle imtihan olan peygamberlerden Hz. Âdem, Hz. Nûh, Hz. Lût, Hz. İbrâhim, Hz. İsmâil, Hz. Yakûb ve Hz. Yûsuf'un hayatlarını birçok tarihi kitaplardan ve tefsirlerden araştırdık. İkinci bölümde ise bu peygamberlerin imtihan olduğu olayları ve kişileri âyetlerden yola çıkarak anlattık. Hz. Adem'in oğullarıyla imtihanı, Hz. Nûh'un kavmiyle mücadelesi ile inanmayan oğlu ve eşiyle imtihanı, Hz. Lût'un eşi ve ahlaksız davranışlarda bulunan kavmiyle mücadelesi, Hz. İbrâhim'in putperest babası ve kavmiyle mücadelesi ile oğlu İsmâil'i kurban etme teşebbüsüyle imtihanı, Hz. Yakûb'un oğlu Yûsuf'tan ayrı düşmesi, Hz. Yûsuf'un kardeşleri arasındaki kıskançlığı sebebiyle yaşadıklarını bu çalışmamızda inceledik. Anahtar Kelimeler Kıssa, Aile, İmtihan, Âdem, Nûh, İbrâhim, Lût, Yakûb, Yûsuf, Muhammed.
Özet (Çeviri)
Almighty Allah, who sent people to this world to test them, sent prophets so that people could find the right way and be successful in these tests. These prophets, like other people, were tested in different stages of life. The Quran mentions the parables of the prophets who were tested and aimed to make people take examples from these parables. In the Qur'an, which is the subject of our thesis, the attitudes of the Prophets, who were tested with their families, towards the events they lived with their family and tribe contain messages that should be taken as an example. In this study, we investigated the prophets who were tested with their family among the prophets mentioned in the Quran and examined the events that took place. In the introduction part of our study, we made a short explanation on the words of parable, prophet and test. In the first part, we investigated the lives of Prophet Adam, Prophet Noah, Prophet Lot, Prophet Abraham, Prophet Ismail, Prophet Jacob and Prophet Joseph, who were tested with their families, which are the subject of our study, from many historical books and commentaries. In the second part, we told the events and people these prophets were tested with, based on the verses. In our study, we examined the test of Prophet Adam with his sons, the struggle of the Prophet Noah with his tribe, the test of his unbelieving son and his wife, the struggle of the Prophet Lot with his wife and his people who were immoral, the struggle of Prophet Abraham with his pagan father and his tribe and his attempt to sacrifice his son Ismail, separation of Prophet Jacob from his son Joseph, and what Prophet Joseph lived because of the jealousy among his brothers. Keywords Parable, Family, Test, Adam, Noah, Abraham, Lot, Jacop, Joseph, Mohammed.