Öfke ve kişilerarası ilişki tarzları takım sporları üzerine bir çalışma
Anger and interpersonal relationship styles: A study on team sports
- Tez No: 692098
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ERSİN ALTIPARMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
İnsan toplumsal bir varlıktır ve bundan dolayı çevresiyle sürekli olarak etkileşim halindedir. Toplumdaki diğer kişilerle kurulacak olan kişilerarası ilişkiler de bu nedenle büyük önem arz etmektedir. Kişilerarası ilişkilerin her zaman olumlu seyretmesi mümkün değildir. Kişilerarası ilişkilerde en çok karşılaşılan olumsuz durumlardan bir tanesi ilişki içerisinde olan bireylerden bir ya da daha fazlasında oluşabilecek öfke durumudur. Öfke haline bürünmüş olan kişi ya da kişilerin öfkeyi ifade ediş tarzları birbirinden farklıdır. Bu bağlamda öfkenin içe yöneltilmesi ve dışa yöneltilmesi söz konusu olmaktadır. Toplum içerisinde kurulmakta olan kişilerarası ilişkilerin en sık şekilde rastlandığı alanlardan bir tanesi insanlık tarihiyle yaşıt olan spordur. Spor; ferdi ya da takım halinde yapılmakta olan aktiviteler bütünüdür. Bu nedenle kişilerarası ilişkilerin ve öfke durumunun spor aktiviteleri içerisindeki yeri oldukça önemlidir. Bu çalışma kapsamında öfke durumu ve kişilerarası ilişki tarzları takım sporları üzerinden incelenmektedir. Bu çalışmanın literatür taraması kısmında birincil veri kaynaklarından yararlanılmış olup; ikincil veri kaynaklarıyla güçlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler; Öfke, Kişilerarası İlişkiler, Spor, Takım Sporları
Özet (Çeviri)
ANGER AND INTERPERSONAL RELATİONSHİP STYLES: A STUDY ON TEAM SPORTS Man is a social being and therefore constantly interacts with his environment. For this reason, interpersonal relationships to be established with other people in the society are of great importance. It is not possible for interpersonal relationships to be positive all the time. One of the most common negative situations in interpersonal relationships is the state of anger that may occur in one or more of the individuals who are in a relationship. The expressions of the person or persons in the state of anger are different from each other. In this context, anger is directed inward and directed outward. One of the most common areas of interpersonal relationships in society is sport, which is as old as human history. Sport; It is the totality of activities carried out individually or as a team. For this reason, the place of interpersonal relationships and anger in sports activities is very important. In this study, anger and interpersonal relationship styles are examined through team sports. In the literature review part of this study, primary data sources were used; powered by secondary data sources. Keywords; Anger, Interpersonal Relations, Sports, Team Sports