Amatör ve profesyonel futbolcuların COVID-19 pandemi döneminde fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesi
Investigation of physical activity level in COVID-19 pandemic period of amateur and professional soccer players
  1. Tez No: 692104
  2. Yazar: MUSTAFA BURAK CAĞDANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRSEL BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı amatör ve profesyonel futbolcuların covid-19 pandemi döneminde fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesidir. Bu amaçla çalışmaya 54 amatör kadın, 69 amatör erkek ve 36 profesyonel erkek olmak üzere toplam 159 futbolcu katılmıştır. Katılımcıların fiziksel aktivite düzeylerini belirlemek için uluslararası fiziksel aktivite anketinin (IPAQ) uzun versiyonu kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel işlemleri için SPSS 22.0 (SPSS Inc., Chicago, Illinois, ABD) programı kullanılmıştır. Değerler minimum, maksimum, ortalama, standart sapma, standart hata şeklinde sunuldu. Anlamlılık düzeyi p0.05). Sonuç olarak amatör kadın, amatör erkek ve profesyonel erkek gruplarının fiziksel aktivite düzeylerinin düşük olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the physical activity levels of amateur and professional football players during the covid-19 pandemic period. For this purpose, a total of 159 football players, 54 amateur women, 69 amateur men and 36 professional men, participated in the study.. The long version of the international physical activity questionnaire (IPAQ) was used to determine the physical activity levels of the participants. SPSS 22.0 (SPSS Inc., Chicago, Illinois, USA) program was used for statistical processing of the data. Values were presented as minimum, maximum, mean, standard deviation, and standard error. Significance level was accepted as p0.05). As a result, it can be said that the physical activity levels of amateur women, amateur men and professional men groups are low.