Effects of medicinal plant sanguisorba minor subsp. balearica on selected CYP450 isozymes and proinflammatory cytokines activity in inflammation induced rat model: An immunochemical approach
Tıbbi bitki sanguisorba minor subsp. balearica'nın enflamasyon oluşturulmuş rat modelinde seçilmiş CYP450 izozimleri ve proenflamatuvar sitokin aktiviteleri üzerine olan etkileri: İmmunokimyasal yaklaşım
  1. Tez No: 692113
  2. Yazar: AYSUN İNAN GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. ORHAN ADALI, PROF. AYŞE MİNE GENÇLER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toksikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bitki özlerinin tıbbi kullanımları, yeterli bilimsel kanıt olmadan geleneksel bilgilere dayanmaktadır. Sanguisorba minor subsp. balearica, geleneksel olarak çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Bu çalışma, Smb'nin anti-inflamatuar etkinliğini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Complete Freund's Adjuvant rat modelinde; sağlıklı kontrol, CFA kontrol, diklofenak sodyum, kuersetin, 34 ve 70 mg/kg Smb uygulanmış gruplarda; CYP1A2, CYP3A4, CYP2C9, CYP2E1 enzimleri ve ayrıca TNF-α, IL-1 beta ve IL-12 sitokinleri üzerinde biyokimyasal, immünhistopatolojik, immünhistokimyasal ve immünoblotlama yöntemleri kullanılarak anti-inflamatuar etki incelenmiştir. CFA grubu, TNF-α ve IL-1beta seviyelerinde artış göstermiştir. Geri kalan tüm gruplarda TNF-α ve IL-1 beta seviyeleri düşüktür. CFA grubu pek çok inflamatuar belirti göstermiştir, diklofenak sodyum artritik belirtiler üzerinde bir iyileştirme etkisine sahiptir. 34, 70 mg/kg Smb ve kuersetin uygulanması ise artritin şiddetini iyileştirmiştir. CFA grubunda, yüksek TNF-α ve IL-12 seviyeleri görülmüştür. Geri kalan tüm gruplarda TNF-α ve IL-12 düzeyleri azalmıştır. Kuversetin uygulanan grup en düşük TNF-α ve IL-12'ye sahiptir. Western blot analizlerine göre tüm gruplarda CYP1A2 seviyeleri, sağlıklı kontrol grubundan daha düşüktür. Uygulama yapılan tüm gruplarda CYP3A4 seviyeleri, sağlıklı kontrol grubundan daha yüksektir. Pozitif kontrol, 34 ve 70 mg/kg Smb uygulanan gruplarda CYP2C9 seviyelerinin, sağlıklı kontrol grubundan daha yüksek olduğu belirlenmiştir. CYP2C9, negatif kontrol ve kuersetin gruplarında azalmış, 34 ve 70 mg/kg Smb gruplarındaysa artmıştır. Uygulama yapılan tüm gruplarda CYP2E1 seviyeleri sağlıklı kontrol grubundan daha yüksek bulunmuştur. Literatürde Smb'nin CYP450'ler üzerindeki olası etkilerini ve anti-inflamatuar yanıtla ilişkisini netleştirecek yeterli veri bulunmamaktadır. Bu çalışma, Smb'nin olası anti-inflamatuar etkisini CFA modelinde; proinflamatuar sitokin aktivitelerini ve hedef CYP450 ekspresyonunu modüle eden mekanizmalar üzerinden netleştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Medicinal uses of plant extracts have been based on traditional knowledge without enough scientific evidence. Sanguisorba minor subsp. balearica was used traditionally to treat various diseases. This study was performed to evaluate the anti-inflammatory effect of Smb. Experimental groups are; healthy control, CFA control, diclofenac sodium, quercetin, and 34-70mg/kg Smb treated groups. Anti-inflammatory effect was examined on Complete Freund's Adjuvant model, using biochemical, immunohistopathological, immunohistochemical, and immunoblotting methods on the CYP1A2, CYP3A4, CYP2C9, CYP2E1 enzymes as well as TNF-α, IL-1 beta, and IL-12. CFA group shows an increase in both TNF-α and IL-1beta. The remaining groups show a decrease in both cytokines. CFA group exhibited lots of inflammatory signs, diclofenac sodium has a recovery effect on inflammation. 34 and 70 mg/kg Smb and quercetin ameliorated the inflammation. CFA group has the highest TNF-α and IL-12. 34-70mg/kg Smb and diclofenac sodium groups have lower TNF-α and IL-12. Quercetin group has the lowest TNF-α and IL-12. In all treated groups, CYP1A2 levels were lower than the healthy controls. CYP2C9 levels in the positive control and 34-70mg/kg Smb groups were higher than the healthy controls. CYP2C9 levels in negative control and quercetin groups were lower levels. CYP3A4 and CYP2E1 levels in all treated groups were higher than in the healthy controls. There isn't enough data to clarify the possible effects of Smb on CYP450s and their relation with the anti-inflammatory response. This current study aims to clarify the possible anti-inflammatory effects of Smb on proinflammatory cytokines and on targeted CYP450 on the CFA model.