Nispi ret nedeniyle markada hükümsüzlük
Invalidity of trademark due to realtive refusal
- Tez No: 692124
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Marka işaretleri, ticari alanda kapsadıkları mal ve hizmetleri halka tanıtarak kazanç sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Ticari faaliyetler sonucunda ortaya çıkan kazanç da markanın halk üzerinde bıraktığı etkiye bağlı olarak elde edilmektedir. Başka bir deyişle kişiler bu şekilde markaya dayanan haklara sahip olmaktadır ve bu hakların da korunması gerekmektedir. Böylelikle hem markayı kullananların hem de markadan etkilenenlerin menfaatlerinin korunması amaçlanmaktadır. Marka sahibi dışındaki kişilerin marka üzerindeki haklarına dayanan nispi ret nedenleri de bu korumanın gerçekleştirilmesi için yapılan düzenlemelerden biridir. Ancak bu ret nedenlerinin kişilere bağlı olması, yapılan değerlendirmenin tarafsız ölçütlere dayanmasını engellemektedir. Hatta bu nedenlerin markanın sona ermesiyle ilgili hangi başlık altında düzenlenmesinin gerektiği de tartışılmıştır. Bu konuda gerek kanun düzenlemeleri gerekse hukukçular tarafından belirtilen görüşler, marka ile ilgisi olan kişilerin menfaatlerini etkilemektedir. Nispi ret nedenleri, ticari hayatta taşıdıkları bu önem nedeniyle bu tezde incelenmiştir. Bu tez üç temel bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde markanın tescilinin nasıl gerçekleştiği, markada hükümsüzlük kavramının ne anlama geldiği ve bu durumun sebepleri anlatılmıştır. İkinci bölümde tezin esas konusu olan nispi ret nedenleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise nispi ret nedenleri ve hükümsüzlük davası arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Trademark Marks which are used in the commercial field aim to introduce the go-ods and services they cover to the public and make a profit. The effect of trademark on the public ensures the users of the mark are recognized in commercial environment. The profit from commercial activities depend on this effect. In other words, people have rights based on the mark. Because of this, the rights of the individuals based on the mark must be protected. This protection aim to the interests of both users of the mark and those affectes by the mark. The causes of relative rejection are arranged to provide a solution to this situation. These reasons which based on existing rights of others on the mark, prevents the protection of interests of owner of the mark and the people affected by the mark. However, the fact that these reasons depend on individuals prevents them from being evaluated with objective criteria. It was even discussed under which title these reasons should be regulated for termination of the mark. The opinions of both ju-rists and legislators on this issue affect the interests of individuals related to the mark. Because of the importance of relative reasons for refusal on commercial life, it has been seen to be examined in this thesis. This thesis consists of three main chapters. In the first part, the meaning of inva-lidity in the mark and the reasons for this situation are explained. In the second chapter, the causes of relative rejection which are the main reasons of thesis are explained. In the third chapter, the relationship between causes of relative rejection and the invalidity case is examined.