The impact of financial instability on foreign direct investment: Evidence from East Asia
Finansal istikrarsızlığın doğrudan yabancı yatırım üzerindeki etkisi: Doğu Asya'dan kanıt
  1. Tez No: 692138
  2. Yazar: NAZRIN AKHUNDZADA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Özel uluslararası akışlar, ulusal ve uluslararası kalkınma için gerekli olan önemli bir bileşen olarak kabul edilir. Doğrudan yabancı yatırımlar, uzun dönemde sürdürülebilir ekonomik büyümeyi sağlayabilen uluslararası sermaye akımlarının unsurlarından biridir. Ayrıca, DYY, teknoloji transferi ve yönetimsel uzmanlık için değerli bir kaynak olarak durmaktadır. Öte yandan, DYY akışları üretkenliği artırır ve yoksulluğun azaltılmasına yardımcı olur. Çok uluslu şirketlerin doğrudan yabancı yatırım alan ülkeler arasında genişlemesi, öncelikle kalkınma için hayati önem taşıyan finansal kaynakları sağlayarak yoksulluğun azaltılmasına ve ekonomik büyümeye katkıda bulunur. Doğu Asya, 1960'lardan bu yana hızlı ve sürekli büyüme modellerini paylaşan birkaç yüksek performanslı ekonomi tarafından temsil edilebilir. Bölgenin bir diğer ayırt edici özelliği ise düşük eşitsizlik ve yüksek büyüme oranı birlikte yürutülmesi. Bu tezin kapsamı, dünya standartlarına göre yüksek büyüme oranları sergileyen en hızlı büyüyen Doğu Asya ekonomilerini incelemektir. Her ülke kendi politika yolunu izlemiştir ancak bunlar arasında en yaygın olarak uygulanan politikalar düşük enflasyonun korunması ve kamu borcu ile döviz kurlarının kontrol altında tutulmasına yönelik politikalardır. Ticaret ve yatırımlarda serbestleşme ise bu ülkeler tarafından benimsenen diğer kilit makroekonomik politikadır. Doğu Asya başarısı, hızlı ve sürdürülebilir büyümeye yol açan birincil faktörler olarak fiziksel ve beşeri sermaye gibi kaynakların başarılı birikimini ve tahsisini gösteren çıktı büyümesi tahminleriyle açıklanmıştır. Araştırmacılar, Doğu Asya mucizesini, ihracatın yaygınlaşması, teknoloji transferi ve beşeri sermayedeki gelişmenin yarattığı büyüme döngüsü olarak değerlendirdiler. Bu dönem, 1980'lerin ortalarından itibaren çok uluslu Japon şirketlerinin çeşitli avantajlardan yararlanmak için bölgeye yaptığı yoğun yatırımlarla başladı. Doğrudan Yabancı yatırım, tasarruf ve yatırım açığını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilecek önde gelen ekonomik büyüme kaynaklarından biri olarak kabul edilmiştir. Bu çalışma, bölgedeki dokuz ülkenin ana politikalarını belirlemiş ve akademik literatüre göre uygun olabilecek içe dönük doğrudan yabancı yatırım akışlarının potansiyel belirleyicilerini araştırmıştır. Geleneksel makroekonomik belirleyicilerin yanı sıra, bu tez DYY akışlarının finansal belirleyicisine de dikkat etmektedir. Bilindiği gibi finansal istikrar ekonomik büyümeyi destekleyen önemli bir faktördür. Finansal istikrarın bozulması ekonomiye oldukça pahalıya mal olabilir. Bu tez, finansal istikrarsızlığın Doğu Asya bölgesinde yer alan ülkeler tarafından alınan doğrudan yabancı yatırım akışları üzerindeki etkisini incelemektedir. Akademik literatürde finansal istikrarsızlığın rolüne ilişkin yaygın olarak tartışılan üç yaklaşım vardır. Birincisi DYY akışları için finansal istikrarsızlığın tarafsızlığını, ikincisi“Yangın Satışı DYY ”kavramı olarak adlandırılan olumlu etkiyi önerir ve sonuncusu, finansal istikrarsızlığın içe DYY akışları için zararlı sonuçlarını beyan eder. Bu çalışma, son birkaç on yılda içe doğru DYY akışları açısından en başarılı olan bölgeden dokuz ülkenin bir örneğini içermektedir. Örnek bir veri, hisse senedi piyasaları için mevcut verilere göre 1996'dan 2017'ye kadar olan dönemi kapsar ve eş zamanlı olarak dünya ekonomisinde gözlemlenen iki resesyon dönemini dahil ederek bölgeye DYY girişlerinin evriminin dinamiklerini yakalar. Tez, DYY'nin pazar büyüklüğü, ticari açıklık, altyapı, yığılma ve finansal istikrarsızlık gibi çeşitli makroekonomik belirleyicilerini incelemektedir. Dinamik panel veri modeli için iki tahmin yöntemi, yani GMM ve Havuzlanmış Ortalama Grubun (PMG) tahmin teknikleri uygulayarak, makale, sistem GMM altında finansal istikrarsızlığın DYY akışını etkileyen önemli bir faktör olduğunu ortaya koyarken, PMG tarafından yürütülen tahmin DYY akışlarının belirleyicisi olarak finansal istikrarsızlığın anlamsızlığını ortaya koymaktadır. Diğer belirleyiciler söz konusu olduğunda, ticari açıklık pazar büyüklüğü ve altyapı, doğrudan yabancı yatırım girişlerini etkileyen istatistiksel olarak önemli faktörler olarak bulundu. Altyapı, altyapı eksikliğinden kaynaklanan zararlı etki varsayılarak olumsuz işaretli bulunurken, diğer iki belirleyici olumlu işaretlerle duruyor. Bu arada, uzun vadeli yakınsama PMG tahminleri tarafından kabul edildi. PMG tahminlerinin uygunluğu ve tutarlılığı belirlendikten sonra, kriz zamanlarında ve istikrar dönemlerinde meydana gelen oynaklığın etkisini araştırmak için kukla değişkenler dahil edilerek daha derin bir araştırma yapılmıştır. Kriz kuklalarını dahil ederek gerçekleştirilen alternatif PMG modelinde, 1998 yılında hisse senedi fiyatlarındaki oynaklık düzeyi ile ölçülen finansal istikrarsızlık için uzun vadeli tahminler, bazı bilim adamları tarafından önerildiği gibi, gelen DYY akışları için pozitif işaretle istatistiksel olarak anlamlı görünmektedir. Tüm örnekleme dönemine bakıldığında finansal istikrarsızlık, örneklemin sadece iki ülkesinde yalnızca kısa dönem için anlamlı bulundu. Diğer tüm tahminlerde, hisse senedi piyasalarındaki türbülansa doğrudan yabancı yatırım girişlerinin tarafsızlığı tutarlı bir şekilde korunmaktadır. Sonuç olarak, elde edilen sonuçlar nedeniyle“Yangından Satış DYY”varsayımı kısmen kabul edilmektedir. Ancak 2008 Küresel Ekonomik Krizi sırasında sergilenen oynaklık, 1997 Asya Mali Krizinde olduğu gibi DYY girişleri için önemli bir rol oynamamıştır. Bu bulgu, Krugman (2000) tarafından önerilen Yangın Satışı DYY hipotezinin geçerliliğini göstermekte ve aynı zamanda Stoddard ve Noy (2015) finansal türbülansın doğrudan yabancı yatırım girişleri üzerinde olumlu etkisinin olmaması hakkında bulgularını da desteklemektedir. Muhtemelen,“Yangın Satışı DYY”, Stoddard ve Noy (2015) tarafından önerildiği gibi, Doğu Asya bölgesinde gözetlenen özel bir durumdu. Öte yandan, durgunluğun olmadığı dönemlerdeki oynaklık, istikrarsızlığa yol açmayan genel oynaklık olarak yorumlanacak olursa, içe dönük doğrudan yabancı yatırımların tarafsızlığı ortaya çıkmaktadır. Bu bulgu, Albulescu, Briciu ve Coroiu (2010) finansal istikrarın doğrudan yabancı yatırımlar üzerindeki olumlu etkisine ilişkin tahminleriyle çelişmektedir. Sonuç olarak, bu makale doğrudan yabancı yatırımlar için hem finansal istikrarın hem de finansal istikrarsızlığın rolünü ve önemini ele almıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of financial instability on foreign direct investment flows received by countries located in the East Asian region. There are three widely discussed approaches regarding the role of financial instability in academic literature. The first one proposes neutrality of financial instability for FDI flows, the second one suggests positive impact denoted as the concept of“Fire sale FDI”and the last one declares about detrimental consequences of financial instability for inward FDI flows. This study comprises a sample of nine countries from the region that were the most successful ones in terms of inward FDI flows during the last several decades. A sample data covers the period from 1996 to 2017 according to available data for stock markets and simultaneously captures the dynamics of evolution of FDI inflows into the region by including two periods of recessions observed in the world economy. The thesis investigates several macroeconomic determinants of FDI such as market size, trade openness, infrastructure, agglomeration, and financial instability. By applying two methods of estimation for dynamic panel data model namely estimation techniques of GMM and Pooled Mean Group (PMG), the paper reveals that under system GMM financial instability was a prominent factor affecting influx of FDI, whereas, estimation conducted by PMG persistently demonstrates the insignificance of financial instability as an influencer of inward FDI flows. In the alternative PMG model that is performed by including crisis dummies, long-run estimates for financial instability measured by the level of stock price volatility in 1998 appear to be statistically significant with a positive sign for incoming FDI flows as it is proposed to be by some scholars. The valid significance for financial instability for the whole sample period was found only for the short-time horizon in two countries of the sample. In all other estimates, the neutrality of FDI inflows to turbulence in stock markets holds consistently. Consequently, the assumption of“Fire Sale FDI”is accepted partially due to obtained results.