Unemployment in Afghanistan, impact of unemployment on economic growth of Afghanistan, causes and socio-economic consequences of unemployment in Afghanistan (2003-2019)
Afganistan'da işsizlik, işsizliğin Afganistan'ın ekonomik büyümesi üzerindeki etkisi, Afganistan'da işsizliğin nedenleri ve sosyo-ekonomik sonuçları (2003-2019)
- Tez No: 691399
- Danışmanlar: DOÇ. ERDAL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Afganistan, Orta ve Güney Asya ülkelerini bağlayan, stratejik konu ve yer altı zenginliğe sahip bir ülkedir. Afganistan, 2003-2019 yıllar arasında uluslararası toplumlar trafından yaklaşık 75 milyar ABD doları yardım almışken hala bölgedeki en yüksek yoksulluk (%75) ve işsizlik (%37) oranına sahip ülkelerdendir. Afganistan'da İşsizlik korkunç bir sorun olduğu için, Afganistan'da işsizliği, işsizliğin Afganistan'ın ekonomik büyümesi üzerinde etkisi, işsizliğin nedenleri ve sosyo-ekonomik sonuçları 2003-2019 yıllarda çeyrek veriler kullanarak incelemekteyiz. Bu analizler, işsizlik oranı ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi araştıran Okun yasasının ekonomik modeli ve bahsedilen dönem için Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif Sınır Testi (ARDL) istatistiksel modelleri yardımıyla yürütülmüştür. Afganistan'daki işsizliğin nedenleri ve sosyo-ekonomik sonuçları ikincil literatür incelenerek araştırılmaktadır. Analizin sonucunda Afganistan'da 2003-2019 yılları arasında ekonomik büyüme ile işsizlik oranı arasında anlamlı ve uzun dönemli bir ilişkinin olmadığını göstermektedir. İşsizliğin nedenleri ve sosyo-ekonomik sonuçları ile işsizlikle mücadele önerileri sonuç ve tartışma bölümünde ayrıntılı olarak ele alınsa da bazılarına burada değinilmekte; işsizliğin bireyleri, toplumu ve ekonomiyi olumsuz etkilenmesi, yoksulluk ve savaşın artması, uyuşturucu bağımlılığı ve psikolojik hastalıklar, göç, beyin göçü, suç faaliyetleri, aile yıkımı, sivil huzursuzluk, finansal sermaye çıkışı, siyasi istikrarsızlık ve ekonomik bağımlılıklara sebeptir. Öte yandan doğrudan yabancı yatırımı, tasarrufları, yaşam standartlarını, gayri safi yurtiçi üretimi ve devlet gelirini düşürmektedir. Yüksek işsizlikle mücadeleye ilişkin öneriler ayrıntılı olarak verilmiş ve bazılarından burada bahsedilmiştir; Afgan hükümeti ve Taliban grubu barış görüşmelerini hızlandırmalı, Afganistan hükümeti tarım sektörünün gelişimine odaklanmalı, madencilik, tarım ve sanayi sektörlerinde yerli ve yabancı yatırımcılara teşvik etmelidir. Ek olarak, Kapsamlı maliye ve para politikasının hazırlanmasına ve uygulanmasına, hükümet, Afganistan'daki istihdam olanaklarını artırmak için ülke genelinde eğitim sisteminin ve teknik eğitimin iyileştirilmesine vurgu yapmalıdır.
Özet (Çeviri)
Afghanistan is a country that has plentiful natural resources with a strategic location that is connecting central and south Asian countries, besides receiving more than USD 75 billion in aids from the International community during 2003-2019, Afghanistan is still suffering from a 75% of poverty rate and 37% of unemployment rate which is the highest poverty and unemployment rate in the region. Unemployment is considered a grim problem in Afghanistan, thus we have investigated unemployment in Afghanistan, the impact of unemployment on economic growth plus causes and socio-economic consequences of unemployment in Afghanistan for the period of 2003 to 2019 quarterly data. These analyses are executed with the help of the economic model of Okun's law that has investigated the relationship among unemployment rate and economic growth and statistical models of the Auto Regressive Distributed Lag Model (ARDL) bound test for the mentioned period, it is to mention that the causes and socio-economic consequences of unemployment in Afghanistan is investigated by exploring secondary literature. The result of the analysis shows that there is no significant and long-run relationship between economic growth and unemployment rate between 2003 to 2019 in Afghanistan. The causes and socio-economic consequences of unemployment and recommendation for combating unemployment are discussed in conclusion and discussion part in details although some of them are mentioned here, unemployment has negative impacts on individuals, society, and the economy the escalation of poverty and war, drug addiction and psychological illnesses, migration, brain drain, criminal activities, family destruction, civil unrest, outflow of financial capital, political instability, and economic dependency. On the other hand, it decreases the foreign direct investment, savings, living standards, gross domestic production, government income. Suggestions regarding combating high unemployment are made in detail and some of them are mentioned here, Afghan government and the Taliban group should accelerate peace talks, the Afghanistan government ought to focus on agriculture sector development, provide incentives for domestic and foreign investors in mining, agriculture, and industrial sectors. In addition to preparing and implementing comprehensive fiscal and monetary policy, the government should emphasize on the improvement of the education system and technical training across the country to increase employment opportunities in Afghanistan.