Endonezya'da geleneksel televizyon ve OTT platformları arasındaki rekabet dinamikleri: Niş analizi
Competitive dynamics between traditional television and OTT platforms in Indonesia: A niche analysis
- Tez No: 692176
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN LÜLECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Endonezya'da internet tabanlı televizyon veya YouTube ve Netflix gibi OTT (Over The Top) medya kullanımının hızla artması, geleneksel televizyonun varlığını tehdit etmiştir. Bu durum Ağustos ayında, bazı geleneksel televizyon kanallarının OTT platformunun geleneksel medya ile aynı yayın düzenlemeleri altında çalışması için Anayasa Mahkemesi'ne dava açmasıyla giderek daha görünür hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, Endonezya'daki geleneksel televizyon ve OTT platformları arasındaki rekabeti analiz etmektir. Bu araştırma nicel yöntemle gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda araştırmacı, niş teorisi ile kullanımlar ve doyum teorisinin bir kombinasyonunu kullanmıştır. Niş teorisi, rekabet eden canlı popülasyonların ekolojik bir çalışmasından kaynaklanmaktadır ve kitle iletişim araçlarındaki rekabeti aynı tüketici kaynaklarıyla açıklamak için uyarlanmıştır. Niş teorisi, niş genişliği, niş örtüşmesi ve rekabet üstünlüğü gibi üç ölçüm kavramıyla ölçülen 7 doyum boyutu aracılığıyla, iki medya arasındaki rekabet ilişkisi analiz edilebilir. Çalışmanın sonuçları, medya evriminin yaşam döngüsü modeline dayalı olarak da analiz edilmiştir. Bu çalışma Endonezya'da 483 katılımcı üzerinde yürütülmüştür ve 3 sonucu göstermiştir: (1) OTT platformu genelci bir medyadır, çünkü izleyici memnuniyetini tüm doyum boyutlarında geleneksel TV'den daha iyi sağlayabilmiştir. (2) Geleneksel TV ve OTT platformları yoğun bir rekabet içindedir ancak birbirinin yerine geçmez, tamamlayıcıdır. (3) Geleneksel TV savunma direnci aşamasındayken, OTT platformları olgunlaşma yaşam döngüsündedir. Bu araştırmanın medya çalışmaları akademik literatürüne küçük bir katkı sağlaması ve özellikle kitle iletişim araçlarıyla ilgili daha sonraki araştırmalar için referans olarak kullanılması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in the use of internet-based television or OTT (Over The Top) media such as YouTube and Netflix in Indonesia has threatened the existence of traditional television. This condition was increasingly seen in August, when several conventional television stations filed a lawsuit with the Constitutional Court for the OTT platform to operate under the same broadcasting regulations as conventional media. The aim of this study is to analyze the competition between traditional television and OTT platforms in Indonesia. This research was conducted through quantitative method. In this context, the writer uses a combination of Niche theory and Uses and Gratification theory. Theory of the niche is originated from an ecological study of competing living populations and it is adapted to explain competition in the mass media with the same consumer resources. Through 7 dimensions of gratification as measured by three measurement concepts of niche theory, niche breadth, niche overlap, and competitive superiority, the competition relationship between the two media can be analyzed. The results of the study was also analyzed based on the life cycle model of media evolution. This study was conducted on 483 respondents in Indonesia, showing that (1) OTT platform is a generalist media, because it is able to provide audience gratification better than traditional TV in all dimensions of gratification (2) traditional TV and OTT platforms compete intensely but do not substitute but are complementary each other (3) traditional TV is in the defensive resistance life cycle while the OTT platform is in the maturation phase. This research is expected to make a small contribution to the academic literature of media studies and be used as a reference for further research, especially regarding mass media.