Guattari's machines and the original perspectives
Guattari'nin makineleri ve özgün perspektifler
- Tez No: 692178
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CORRY SHORES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Terminolojisini Freud-Lacan psikanaliz geleneğinden almış olmasına karşın, Felix Guattari bu terimleri devrimci bir şekilde kullanır. Arzu, libido, Oidipus gibi terimlere ek olarak makine kavramını da kendi özgün bakış açısını oluşturmak için temel bir terim olarak kullanmıştır. Çeşitlilik ve politik çoğulculukla ilişkili bir kavram olarak makinelerin, kaynağı, işlevi ve zamansal değişimini ortaya koymak için psikanalitik arka plan önem arz eder. Bu tez için; Freud ve Lacan'ın teorilerinden ortaya çıkan psikanalitik politik tutum ve bu tutuma yönelik eleştiriler, Guattari'nin makineleri için arka planı oluşturmak üzere incelenecektir. Sonrasında, makine konseptinin kendine has özellikleri Guattari'nin metinleri boyunca şekilde takip edilecektir. Bu bölümlerden edinilen çıktılar makinesel yaklaşımın da psikanalizin nispeten katı alanı boyunca bir analiz ve çoğulculuğu geliştirme yöntemi olarak makinesel işlev gösterdiğini ortaya koymaktadır; diğer yaklaşımlar ile yapılan karşılaştırma da bu iddiayı örnekler. Ek olarak, tez şu soruya da cevap vermeye çalışır:“Guattari ve kendisinin makine kavramı orijinal bir perspektif oluşturmayı nasıl başarmıştır?”Bu soruya cevap verebilmek için, tezin son bölümünde Freud, Lacan ve Guattari'nin özgün görüşlerine karşılık gelen fizik alanındaki teorik yaklaşımlar, düşünürlerin zaman ve zamansallık üzerine görüşleriyle birlikte tartışılmaktadır. Tezin nihai amacı, Guattari'nin makine kavramı ve psikanaliz alanındaki makinesel işlevinin ortaya koyduğu özgün felsefi perspektifi arka planıyla ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Although Felix Guattari extensively incorporated the terminology from the Freud-Lacan line of psychoanalysis, he employs those terms in a revolutionary way in his philosophical outlook. Besides central concepts such as desire, libido and Oedipus, he employed the machine as a core concept to form an original perspective. A term reflecting the multiplicity and political novelty, its psychoanalytic background is an indispensable aspect for Guattari's machines' origins, their function and temporal progression. Through Freud's and Lacan's theories, psychoanalytic political line and related criticisms are investigated in this thesis to provide a background for Guattari's machines. Then, the particularities of the machine concept are followed in Guattari's texts to see what kind of problems and original solutions it addresses. Those insights indicate that the machinic approach itself functions in a machinic fashion to develop the multiplicity in the relatively rigid field of psychoanalysis. Additionally, the thesis strives to answer the question“How does Guattari and his machine concept manage to construct an original perspective?”To answer these questions, the final part of the thesis will investigate the theoretical approaches to physics corresponding to Freud's, Lacan's and Guattari's peculiarities along with their views on time and temporality. The ultimate aim of the study is to discuss the background of philosophically original perspectives brought about by Guattari's machine concept and its machinic function through the field of psychoanalysis.