Asistan hekimlerin akılcı ilaç kullanım ve hasta merkezli yaklaşım özellikleri ve hasta merkezli yaklaşımın akılcı ilaç kullanım üzerine etkisinin araştırılması
Features of assistant doctors' rational drug use and patient-centered approach and investigation of the effect of patient-centered approach on rational drug use
- Tez No: 692214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURKAY YAKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Akılcı ilaç kulanımı (AİK), en uygun ilacın, uygun süre ve dozda, uygun maliyetle ve kolay bir şekilde sağlanabilmesidir. Hasta Merkezli Yaklaşım (HMY) ise kişinin değerlerine, ihtiyaçlarına, bireysel tercihlerine saygılı ve duyarlı, hasta değerlerinin ve düşüncelerinin tüm klinik kararlarda rehberlik etmesine olanak sağlayan yaklaşımdır. Bu çalışma Fırat Üniversitesi Hastanesi'nde çalışmakta olan asistan hekimlerin AİK ve HMY özellikleri ve HMY'nin AİK üzerine etkisinin araştırılması amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı-kesitsel türde olan araştırmanın evrenini Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çalışmakta olan asistan hekimler oluşturmuştur. Araştırmaya herhangi bir örneklem yöntemine başvurulmadan, katılmaya gönüllü olan Kasım 2020-Nisan 2021 tarihleri arasında çalışmakta olan 182 asistan hekim dahil edilmiştir. Katılılımcılara sosyodemografik özelliklerini ve AİK ile ilgili bilgi ve tutumlarını değerlendirmek amacıyla 32 sorudan oluşan bir anket ile HMY özelliklerini değerlendirmek amacıyla Hasta Hekim Yönelim Ölçeği (HHYÖ) uygulanmıştır. Çalışmamıza katılan asistan hekimlerin %53,3'ü (n=97) erkek, %69,4'ü (n=126) dahili branşlardan idi.
Özet (Çeviri)
Rational drug use (RDU) is the ability to provide the most appropriate drug, at the appropriate time and dose, at an affordable cost and easily. Patient-Centered Approach (PCA), on the other hand is an approach that is respectful and sensitive to the values, needs, and individual preferences of the person, and that allows patient values and thoughts to guide all clinical decisions. This study was carried out to investigate the RDU and PCA characteristics of resident physicians working at Fırat University Hospital and the effect of PCA on RDU. The population of the descriptive-cross-sectional study consisted of assistant physicians working at the Faculty of Medicine of Elazig Fırat University. Without using any sampling method, 182 assistant physicians working between November 2020 and April 2021, who volunteered to participate in the study were included. The Patient Physician Orientation Scale (PPOS) was applied to the participants in order to evaluate their sociodemographic characteristics and their knowledge and attitudes about RDU, with a questionnaire consisting of 32 questions. Our study of the resident physicians participating in 53.3% (n=97) were male and 69.4% (n=126) were from internal medicine branches.