S.B.Ü. İzmir Tıp Fakültesi Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi'nde çalışan asistan hekimlerin akılcı ilaç kullanım ve hasta merkezli yaklaşım hakkında bilgi düzeyleri
Awareness and practical practices on bad news working between assistant physicians working at Health Sciences University İzmir Faculty of Medicine Tepecik Education and Research Hospital
- Tez No: 854765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAKİYE NURDAN TEKGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmada SBÜ İzmir Tıp Fakültesi Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi'nde çalışan asistan hekimlerin akılcı ilaç kullanımı ve hasta merkezli yaklaşım hakkında bilgi düzeylerini ölçerek bunları etkileyen faktörler ve kendi aralarındaki ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Nisan-Mayıs 2023 tarihleri arasında S.B.Ü İzmir Tıp Fakültesi Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi'nde yapıldı. Arştırma evreninini bu hastanede aile hekimliği, genel cerrahi, kadın ve doğum hastalıkları ve pediatri bölümünde çalışan 289 asistan hekim oluşturmaktadır. Örneklem boyutu için Epi İnfo 7.2 programı kullanılarak %95 güven aralığı, %5 hata payı ve %50 sıklık değerleriyle minimum 166 kişiye ulaşılması hedeflenmiş olup çalışmaya katılmaya gönüllü olan 166 kişiyle araştırma tamamlanmıştır. Tabakalı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS 26.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to measure the knowledge levels of resident physicians working at SBU Izmir Medical Faculty Tepecik Training and Research Hospital about rational drug use and patient-centered approach, and to examine the factors affecting them and the relationship between them. Materials and Methods: This study was carried out between April-May 2023 at Izmir Medical Faculty Tepecik Training and Research Hospital. The research population consists of 289 assistant physicians working in family medicine, general surgery, obstetrics and gynecology and pediatrics departments in this hospital. For the sample size, using the Epi Info 7.2 program, it was aimed to reach a minimum of 166 people with 95% confidence interval, 5% margin of error and 50% frequency values, and the study was completed with 166 volunteers to participate in the study. Stratified sampling method was used. The collected data were analyzed using the SPSS 26.0 program.