İstanbul ili sınırları içerisinde bulut mutfak uygulamalarının bilinirliği üzerine bir araştırma
A research on the awareness of cloud kitchen applications in Istanbul province
- Tez No: 882675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Covid-19 salgını ve sonrasındaki kısıtlamalar, yeme içme sektöründe önemli değişikliklere yol açtı. Salgın tedbirleriyle birlikte, global olarak yeme içme sektörü büyük kısıtlamalarla karşılaştı ve bu sektör ayakta kalmak için paket servislerine daha fazla önem vermeye başladı. Paket servislerinin, hızlı hayat şartlarını cevaplayabilecek bir trend şeklinde senelerdir mevcut olduğu bilinmektedir. Buna karşılık olarak, pandemi şeklindeki kriz dönemleri adına sadece bir seçenek olmaktan çıkarak, ciddi bir strateji durumuna gelmesi de mevzu bahis olmuştur. Kriz zamanlarından direkt olarak etkilenme imkanı bulunan yiyecek içecek sektörünün nüvesini oluşturan restoranlar rekabeti elinde tutmak ve şirketin sürekliliğini sağlayabilmek adına yeni trendlere uyum sağlaması ve farklı stratejik ilkeleri benimsemesi gerekmiştir. Sürekli olarak değişen ve gelişen teknolojinin yanı sıra artış gösteren rekabetle beraber gıda endüstrisi daima çoklu teknolojiler ve yenilikler ile beslenmektedir. Bu kapsamda, özellikle son zamanlarda bulut mutfak gıda endüstrisine gizli bir şekilde giren ve küresel restoran sanayisinin ciddi bir konsepti haline gelen bir olgu olmuştur. Bulut mutfak, fizik olarak herhangi bir alanı bulunmayan bir restorandır. Farklı bir söylem ile klasik restoran ya da yemek yeme tesisi bulunmadan yalnızca teslimat siparişlerini onaylayan bir restorandır. Yalnızca bir üretim birimi şeklinde işlev görmekte olan yemeklerin hazırlanması adına operasyonel bir mutfaktır. Bu kapsamda yapılan çalışma içerisinde İstanbul'da bulut mutfak uygulamalarının bilinirliği incelenmiştir. Buna yönelik olarak İstanbul'da yaşayan gastronomi sektörü profesyonelleri ve öğrencilerinden oluşan toplamda 400 kişiden bir anket formu yardımıyla veriler toplanmıştır. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden biri olan genel tarama modeliyle gerçekleştirilmiştir. Anket formunda cinsiyet, yaş, kıdem, gelir düzeyi ve bulut mutfağa ilişkin bilgileri ile birlikte araştırma konusu ile ilgili görüşleri belirlemeye yönelik 28 ifade yer almaktadır. Örneklem seçiminde kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise istatistik analiz paket programından yararlanılmıştır. Katılımcıların kişisel bilgilerine ilişkin bulgular incelendiğinde 206 katılımcı kadınken 194 katılımcı ise erkektir. 30 katılımcı 18-22 yaş arasında, 205 katılımcı 23-30 yaş arasında, 90 katılımcı 31-40 yaş arasında ve 75 katılımcı ise 41 yaş ve üzerindedir. 135 katılımcı 1 yıldan az, 205 katılımcı 1-10 yıl arası, 30 katılımcı 11- 20 yıl arası ve 30 katılımcı ise 21 yıl ve üzerinde kıdeme sahiptir. 58 katılımcı düşük, 253 katılımcı orta ve 89 katılımcı ise yüksek gelir düzeyine sahiptir. Katılımcıların çoğunluğu bulut mutfak hakkında bilgisi olduğunu, sıklıkla bulut mutfak modelini kullandığını, girişimci olduklarını, bulut mutfak modelinin yiyecek içecek işletmeleri kurulum maliyetlerine etkisi olduğunu, online yemek sipariş sistemlerini kullandıklarını, gastronomi ve mutfak sanatları eğitimi almadıklarını, eve paket servis yemek sistemlerini kullandıklarını, bulut mutfak modelinin sektörel büyümeye etkisi olduğunu, bulut mutfak modelinin verimliliğe etkisi olduğunu ve Covid-19 geçirmediklerini ifade etmişlerdir. Çalışma sonucunda online yemek sipariş sistemlerini kullananların, gastronomi ve mutfak sanatları eğitimi alanların, eve paket servis yemek sistemlerini kullananların, bulut mutfak modelinin sektörel büyümeye etkisi olduğunu düşünenlerin, bulut mutfak modelinin verimliliğe etkisi olduğunu düşünenlerin ve Covid-19 geçirmeyenlerin bulut mutfak modeli algılarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic and subsequent restrictions have led to significant changes in the food and beverage sector. With pandemic measures in place, the global food and beverage industry faced substantial limitations, prompting a greater emphasis on delivery services as a crucial lifeline for the sector's survival. It is known that takeaway services have been available for years in the form of a trend that can meet the requirements of a fast life. In response, it has ceased to be just an option for periods of crisis in the form of pandemics, and it has become a serious strategy. The restaurant sector, which has the opportunity to be directly affected by times of crisis, had to adapt to new trends and adopt different strategic principles in order to maintain competition and ensure the continuity of the company. With the constantly changing and developing technology, as well as increasing competition, the food industry is always being fed with multiple technologies and innovations. In this context, especially recently, cloud kitchen has been a phenomenon that has entered the food industry in a secret way and has become a serious concept of the global restaurant industry. Cloud kitchen is a restaurant that does not have any physical space. In a different way, it is a classic restaurant or a restaurant that confirms delivery orders only without having a dining facility. It is an operational kitchen for the preparation of dishes that functions only as a production unit. In this context, the study examined the awareness of cloud kitchen applications in Istanbul. For this purpose, data were collected from a total of 400 people, including gastronomy industry professionals and students living in Istanbul, with the help of a questionnaire form. The study was conducted with the general survey model, which is one of the quantitative research methods. The questionnaire form includes 28 statements to determine gender, age, seniority, income level and information about cloud cuisine, as well as opinions on the research topic. Convenience sampling method was used in sample selection. statistical analysis package program was used for data analysis.Upon examining the findings regarding the personal information of the participants, it was observed that 206 participants are female, while 194 participants are male. Thirty participants are between the ages of 18-22, 205 participants are between the ages of 23-30, 90 participants are between the ages of 31-40, and 75 participants are aged 41 and above. In terms of tenure, 135 participants have less than 1 year, 205 participants have between 1-10 years, 30 participants have between 11-20 years, and 30 participants have over 21 years of experience. Regarding income levels, 58 participants have a low income, 253 participants have a medium income, and 89 participants have a high income. The majority of participants reported that they are knowledgeable about cloud kitchens, frequently use the cloud kitchen model, identify as entrepreneurs, believe that the cloud kitchen model affects the establishment costs of food and beverage businesses, use online food ordering systems, have not received education in gastronomy and culinary arts, utilize home delivery food systems, believe that the cloud kitchen model impacts sectoral growth, believe that the cloud kitchen model affects efficiency, and have not contracted Covid-19. The study found that individuals who use online food delivery systems, those pursuing education in gastronomy and culinary arts, users of home delivery food services, those who believe that the cloud kitchen model impacts sectoral growth, those who think that the cloud kitchen model affects efficiency, and those who have not contracted COVID-19 have higher perceptions of the cloud kitchen model.