Türkiye'de diş hekimlerinin dental travmatik yaralanmalar karşısındaki yaklaşımının değerlendirilmesi
Evalution of the dentists approaches to the dental traumatic injures in Turkey
  1. Tez No: 654404
  2. Yazar: UFUK AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET AYDEMİR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Türkiye'deki diş hekimlerinin dental travmatik yaralanmalara yaklaşımının değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmamızda, 26 sorudan oluşan anket Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) veri tabanında kayıtlı olan diş hekimlerine elektronik posta olarak gönderilmiş ve sadece anlaşılır cevaplarla değerlendirme yapılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde Bonferroni düzeltmeli ki-kare testi uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda katılımcıların en sık karşılaştığı travma tipinin komplike olmayan kron kırığı (%39.9) olduğu bulunmuştur. Katılımcıların dental travmayla yüksek oranda (%59.2) ayda birkaç vaka sıklığında karşılaştıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the dentists' approach to the traumatic dental injuries in Turkey. Material and Methods: The questionnaire consisting of 26 questions in our study was sent online to the dentists registered in the Turkish Dental Association (TDA) database and evaluated only with clear answers. Data were statistically analyzed using Bonferroni corrected chi-square test. Results: In our study, it was found that the most common type of dental trauma experienced by the participants was uncomplicated crown fracture (39.9%). Participants were found to experience high rates of dental trauma in the form of several cases per month (59.2%).