Triple negatif ve HER2 pozitif adjuvan veya neoadjuvan kemoterapi alan meme kanseri hastalarının klinikopatolojik özelliklerindeğerlendirilmesi
Evaluation of clinico-pathological features of patients with triplenegative and HER2 positive breast cancer treated with adjuvant or neoadjuvant chemotheraphy
  1. Tez No: 692261
  2. Yazar: YASİN AYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERCAN AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç:Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir.Hastaların klinik ve patolojik özellikleri hem hastalık seyri üzerine hem de sağkalım üzerine etkilidir.Özellikle son yıllarda triple negatif ve Her2 pozitif meme kanserinde neoadjuvan tedavi kullanımı artmaktadır.Bu çalışmada Her2 pozitif ve triple negatif meme kanseri hastalarının klinikopatolojik özelliklerini değerlendirmek ve bu parametrelerin sağkalım ile ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 2000-2020 yılı tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Bilim Dalı'nda meme kanseri tanısı almış ve tedavi edilen 364 hasta dahil edilmiştir(203 Triple negatif-161 Her2 pozitif//250 adjuvan -114 neoadjuvan). Hastaların demografik özellikleri (yaş, tanı yaşı,menapozal durum), kemoterapi protokolleri, patolojik verileri (Patolojik yanıt durumu,ER/PR durumu, HER2 durumu),hematolojik – biyokimyasal verileri retrospektif olarak tıbbi kayıtlardan derlenmiştir. Hayatta kalma analizleri Kaplan-Meier analizleri kullanılarak yapıldı ve sağkalım sürelerinin karşılaştırmaları prognostik alt gruplar arasında log-rank testi kullanılarak yapıldı. Bulgular:Hastalar adjuvan ve neoadjuvan kemoterapi grubu ve moleküler alt tiplere ayrılmıştır.Her2 pozitif adjuvan tedavi alan grupta genel sağkalım ve hastalıksız sağkalım triple negatif gruba göre daha iyiydi(p=0,027).Patolojik tam yanıt (p CR) alınan hastalarda hastalıksız sağkalım daha uzundu(0,025).NLR (nötrofil/lenfosit oranı)–PLR(platelet /lenfosit oranı)- AGR(albumin/globulin oranı) paramtelerinin prognostik açıdan önemi ,sağkalım ilişkisini inceledik.3 parametre için de sağkalımla anlamlı ilişki saptamadık. Yüksek LDH değeri olan hastalarda genel sağkalım ve hastalıksız sağkalım daha kötüydü. Sonuç: NLR –PLR –AGR –LDH gibi birtakım inflamatuar parametrelerinin neoadjuvan kemoterapi yanıtındaki rolü ve sağkalım için prognostik önemi olduğu çalışmalarda görülmüştür. Bizim çalışmamızda sadece LDH ile anlamlı ilişki saptanmıştır. Meme 2 kanserinde tedavi yanıtını predikte edebilecek ve sağkalımı etkileyebilecek bu ve benzeri parametrelerle ilişkili daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Breast cancer is the most frequently seen malignancy in women. Clinical and pathological features of patients have an effect on both the course and survival. Neoadjuvant therapy used for the treatment of triple negative and Her2 positive breast cancer is recently increasing. In current study, it is aimed to evaluate the clinical and pathological features of patients with Her2 positive and triple negative breast cancer and to investigate the relationship of those parameters with survival. Methods: A total of 364 patients diagnosed and treated with breast cancer in Hacettepe University Medical Faculty Oncology Department between date of 2000 to 2020 (203 triple negative – 161 Her2 positive/ 250 adjuvant – 114 neoadjuvant) included into the study. Demographic features (age, age at the diagnosis, menopause status), chemotheraphy protocols, pathological data (pathological response status, ER/PR status, HER 2 status), hematologic and biochemistry data of patients were retropspectively gathered. Survival analyzes was achieved by using Kaplan Meier graphics and a Log-rank test was used while comparing the survival duration among prognostic subgroups. Results: Patients were separated both adjuvant and neoadjuvant chemotheraphy groups and according to molecular subgroups. Both composite survival and disease free survival were higher in group whom were Her2 positive and adjuvantly treated than in group with triple negative (p=0.027). Disease free survival was longer in patients whom a complete pathologic response (cPR) revealed (p=0.025). We evaluated parameters of NLR (Neutrophil/Lymphocyte Ratio) – PLR (Platelet / Lmyphocyte Ratio) – AGR (Albumin/Globulin Ratio) regarding their prognostic importance and their relationship with survival. We did not detected significant relevance of the three parameters with survival. Both composite survival and disease free survival was worse in patients with high LDH levels. Conclusion: In studies, some inflammatuary parameters like NLR – PLR – AGR – LDH have been found to play roles in chemotheraphy response and to have prognostic importance for survival. Only LDH was detected to be significantly related in our study. More researchs with respect to parameters predicting the response to theraphy and affecting survival in breast cancer are needed.