Türkiye'de yutma bozuklukları ile ilgili yapılmış olan çalışmaların sistematik derlemesi
A systematic review of studies on swallowing disorders in Turkey
  1. Tez No: 692277
  2. Yazar: MELİKE KAVUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KONROT KONROT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yutma bozuklukları klinik olarak değerlendirilmesi ve tedavisi güç olan ve karşımıza sık çıkan bir konudur. Nörolojik, anatomik, sistemik patolojilerden kaynaklı olabileceği gibi medikal ve cerrahi durumlar sonucu da görülebilen yaşam kalitesini doğrudan etkileyen karmaşık bir durumdur. Multidisipliner yaklaşım tedavinin anahtar koşuludur. Yutma bozuklukları rehabilitasyonu; en başta Dil ve Konuşma Terapistlerini olmak üzere birçok meslek mensubunu ilgilendirmektedir. Bu çalışmanın amacı, yutma bozuklukları alanında Türkiye'de yapılmış olan lisansüstü tez çalışmaları ve makalelerin sistematik olarak incelenip derlemesini oluşturmak ve Dil ve Konuşma Terapisi mesleği olarak bu alandaki mevcut durumun incelenerek gelecekte yapılacak çalışmalar için ışık tutmaktır. Bu çalışmada; literatür taraması, belirlenen anahtar kelimeler ve dahil etme kriterleri kullanılarak belirlenmiş veri tabanlarından yapılmıştır. Bu çalışma; 1979 yılından 2021 yılına kadar çeşitli üniversite ve/veya hastanelerde yapılmış olan tez ve makale çalışmalarını kapsamaktadır. Bu çalışmada yutma bozukluklarıyla ilgili en fazla çalışmanın 2019 yılında yapıldığı gözlenmektedir. Yutma bozukluklarıyla ilgili yapılan çalışmaların; en çok Tıp, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ve Kulak Burun Boğaz anabilim dallarında yapıldığı gözlenmektedir. Yapılan tez ve makale çalışmaları incelendiğinde en fazla çalışmanın yapıldığı tür olgu sunumlarıdır. DKT anabilim dalında yapılan çalışmaların son yıllarda artış göstermekte olduğu belirlenmiştir. Yutma bozuklukları rehabilitasyonunun sağlanmasında görevli olan Dil ve Konuşma Terapistlerinin bu alanda daha fazla çalışma yaparak gerek bilimsel araştırmalarla gerek klinik çalışmalarla bilim dünyasını zenginleştirmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Swallowing disorders are a common issue that is difficult to clinically evaluate and treat. It is a complex condition that directly affects the quality of life, which can be caused by neurological, anatomical, systemic pathologies, as well as due to medical and surgical conditions. Multidisciplinary approach is the key condition of treatment. Swallowing disorders rehabilitation; It concerns many professionals, especially Speech and Language Therapists. The aim of this study is to systematically review and compile postgraduate thesis studies and articles in the field of swallowing disorders in Turkey, and to shed light on future studies by examining the current situation in this field as a profession of Speech and Language Therapy. In this study; The literature review was made from the databases determined using the determined keywords and inclusion criteria. This work; It covers thesis and article studies made in various universities and/or hospitals from 1979 to 2021. In this study, it is observed that the most studies on swallowing disorders were conducted in 2019. Studies on swallowing disorders; It is observed that it is mostly done in the departments of Medicine, Physical Therapy and Rehabilitation and Ear Nose and Throat. When the thesis and article studies are examined, the most common type of study is case reports. It has been determined that the studies conducted in the DKT department have been increasing in recent years. It is recommended that Speech and Language Therapists, who are responsible for the rehabilitation of swallowing disorders, enrich the scientific world with both scientific research and clinical studies by doing more work in this field.