Yetişkin ayrılma anksiyetesi bozukluğu veyeme bozukluğu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between adult separation anxiety and eating disorders
- Tez No: 692284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN MUKADDES SEVİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yeme bozuklukları genellikle ergenlik ya da genç erişkinlik döneminde başlaması, son yıllarda görülme sıklığının artması nedeniyle psikiyatrik hastalıklar içinde önemli bir hastalık grubunu oluşturmaktadır. Yakın zamana kadar bir çocukluk çağı bozukluğu kabul edilen ayrılma anksiyetesi bozukluğu DSM-5'de tüm yaş gruplarını içeren, yaşam boyu konabilen bir tanı olarak yer almıştır. Bu araştırmada yeme bozuklukları ile yetişkin ayrılma anksiyetesi arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Çalışmaya 2020 yılında başlanmış olup, evreni 18-65 yaş arasındaki kadın ve erkeklerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise toplam 444 gönüllüden oluşmaktadır ve bu kişilerden 338'i (%76,1) kadın, 106'sı (%23,9) erkektir. Gönüllüler, basit-tesadüfi örneklem modeliyle çalışmaya katılmıştır. Araştırmada; Bilgilendirilmiş Onam Formu, Sosyodemografik Veri Formu, Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği, Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Anketi kullanılmıştır. Bu çalışmaya katılanların, yeme bozukluğu puanı ve yetişkin ayrılma anksiyetesi puanları incelenmiştir. Bu ölçek puanlarının belli özelliklere göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Katılımcıların yeme bozukluğu puanlarını sosyodemografik özelliklerine göre fark olup olmadığı karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada katılımcıların yeme bozukluğu puanlarıyla ayrılma anksiyetesi puanları arasındaki korelasyon incelenmiştir. Sonuç olarak araştırmadan elde edilen bulgulara göre Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği“ alt boyut ve toplam puanları ile ”Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Ölçeği“ toplam puanı arasındaki korelasyonlar incelendiğinde; ”Beden Şekli İle İlgili Endişeler“ alt boyut puanı ile ”Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Ölçeği“ toplam puanı arasında pozitif yönde, zayıf-orta düzeyde, istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptanmıştır. ”Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği“ diğer alt boyut puanları ve toplam puanı ile ”Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Ölçeği" toplam puanı arasında saptanan korelasyonlar ise pozitif yönde, zayıf düzeyde, istatistiksel olarak anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
Eating disorders usually begin in adolescence or in young adulthood and their prevalence has increased in recent years. It constitute one of the most important psychiatric diseases. Recently, separation anxiety disorder, which was considered a childhood disorder, was included in DSM-5 as a life-long diagnosis that includes all age groups. In this study, the relationship between eating disorders and adult separation anxiety was evaluated. This study started in 2020 that it consists of men and women between the ages of 18-65. The sample of the study consists of 444 volunteers in total and 338 (76.1%) of these people are female and 106 (23.9%) of these are male. Volunteers participated in this study with a simple-random sampling model. In the research; Informed Consent Form, Sociodemographic Data Form, Eating Disorder Rating Scale, Adult Separation Anxiety Questionnaire were used. Eating disorder scores and adult separation anxiety scores of the participants in this study were examined. It was examined whether the scores of this scale differ according to certain characteristics. It was compared whether the participants' eating disorder scores differ according to their sociodemographic characteristics. In this study, the correlation between the participants' eating disorder scores and separation anxiety scores was examined. As a result, according to the findings obtained from the study, when the correlations between the Eating Disorder Rating Scale sub-dimension and total scores and the“Adult Separation Anxiety Scale”total scores were examined; A positive, weak-moderate, statistically significant correlation was found between the“Concerns About Body Shape”sub-dimension score and the“Adult Separation Anxiety Scale”total score. The correlations between the“Eating Disorder Rating Scale”other sub-dimension scores and total score and the“Adult Separation Anxiety Scale”total score were positive, weak, and statistically significant. A significant difference was observed between the total score and sub-scores of the eating disorder rating scale and the adult separation anxiety scale. The findings obtained from the research were interpreted and discussed within the framework of the related literature.