İşçinin iş güvenliğini tehlikeye düşürmesi nedeniyle iş sözleşmesinin haklı feshi
Termination of employment contract for just cause and its results due to employee's risking the occupational security willfully or through gross negligence
  1. Tez No: 692285
  2. Yazar: BERKAY KARASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ANDAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İş hayatında önemi gün geçtikçe artan iş güvenliği kavramı, mesleki risklerin bertaraf edilmesi için gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayan, olası zarar oluşması halinde ise kusurlu taraftan zararın tazminini talep imkânı veren bir kavramdır. Sanayi devrimi sonrasında gelişmesi hız kazanan iş güvenliği kavramı, başlarda çocuk ve kadınlara yönelik koruma geliştirirken gelişen teknoloji ve artan iş gücü sayesinde tüm çalışanlar için etkin koruma sağlamayı amaçlamıştır. Çalışmamızda; işverenin, işçinin iş güvenliği ihlallerine karşı haklı fesih hakkının kullanabileceği durumlar çok yönlü olarak incelenmiştir. Üç ana bölümden oluşan çalışmamızın "İş Sözleşmesi Kavramı ve İş Güvenliği'' başlıklı birinci bölümünde; iş sözleşmesi kavramının tanımı yapılarak oluşum unsurları belirtilmiştir. Aynı bölümün devamında ise, iş güvenliği kavramının tarihten günümüze geçirdiği gelişimler ve bu gelişimlere kaynak teşkil eden ulusal ve uluslararası kaynaklar ortaya konulmuştur. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise, iş güvenliğinin korunması hususunda konusunda işçi taraf ve işveren tarafın karşılıklı sorumlulukları incelenmiş, bu incelemelere paralel olarak mevzuat kaynaklarına değinilmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde; önceki bölümlerde araştırılan iş sözleşmesi kavramı ve buna bağlı iş sağlığı ve güvenliği yükümlülükleri baz alınarak '' İşçinin Kendi İsteği veya Savsaması Yüzünden İşin Güvenliğini Tehlikeye Düşürmesi Sebebiyle Haklı Fesih ve Sonuçları'' incelenmiş ve Yargıtay kararlarıyla anlatıya konu durumlar somutlaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The notion of occupational security, of which importance is growing in the course of time, is a notion that provides taking necessary measures to eliminate occupational hazards; and also, in case of any damage, gives the possibility of filing a compensation claim against to the faulty party. The notion of occupational security, which, at first, promoted to provide safety for women and children after the industrial revolution; is now aiming to provide effective safety for all workers with the increasing technology and work force. In our study, the cases in which employers can use the right of termination of employment contract for just cause against employees are analyzed in a multifaceted way. (Various dimensions) Comprising of three main chapters, in our study's first chapter entitled as“The Notion of Employment Contract and Occupational Security”, the notion of employment contract is defined and elements of its constitution are analyzed. Afterwards, the evolution of occupational security and its roots of domestic and international legislation from past to present is analyzed. In the second chapter of our study, mutual responsibilities of employees and employers in terms of occupational safety and occupational health safety are analyzed and laws and regulations are mentioned in parallel to the analyses. In the third chapter of our study, based on the notion of contract of employment and the responsibilities of occupational security and occupational health security, which are inquired in the previous chapters, the case of "Termination of employment contract for just cause and its results due to Employee's risking the occupational security willfully or through gross negligence it is analyzed and the topics are materialized (embodied) with the decisions of the Court of Cassation.