Beliren yetişkinlik döneminde algılanan ebeveynlik tutumları ile duygusal yeme davranışı arasındaki ilişkilerin incelenmesi: Yetişkin ayrılma anksiyetesinin aracı rolü
Investigation of the relationship between perceived parental attitudes and emotional eating behavior in the emerging adulthood: The meditory role of adult separation anxiety
- Tez No: 815494
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZİN ANDİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, beliren yetişkinlik döneminde algılanan ebeveynlik tutumları ile duygusal yeme davranışı ve yetişkin ayrılma anksiyetesi arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Çalışmanın örneklemini 407 (% 73,7) kadın, 145 (% 26,3) erkek, olmak üzere yaş aralığı 18-29 ve yaş ortalaması 23,39 (SS= 3,01) olan toplam 552 katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama amacıyla Demografik Bilgi Formu, Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları-Çocuk Formu (KAET-Ç), Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Ölçeği (YAAÖ) ve Hollanda Yeme Davranışı Anketi (DEBQ) kullanılmıştır. Veriler bağımsız örneklem t- testi, Pearson korelasyon analizi, regresyon analizi ve yapısal eşitlik modellemesi aracılık analizleri üzerinden incelenmiştir. Anne ve babaya ilişkin algılanan ebeveynlik tutumları alt boyutları ile duygusal yeme davranışı ve yetişkin ayrılık anksiyetesi arasında beklenildiği yönde anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. Yapılan regresyon analizleri sonucunda algılanan anne aşırı koruyuculuğu, algılanan anne/baba reddediciliği ve yetişkin ayrılma anksiyetesi değişkenlerinin duygusal yemeyi istatistiksel açıdan anlamlı bir şekilde yordadığı görülmüştür. Cinsiyet, yaş, duygusal sıcaklık anne/baba, aşırı koruyucu anne/baba, reddedici anne/baba ve yetişkin ayrılma anksiyetesi değişkenleri ile oluşturulan model varyansın % 28'ini açıklamaktadır (R²= .28, F(9, 542) = 29,748, p< .001).
Özet (Çeviri)
The main purpose of the current study is to examine the relationship between perceived parenting attitudes during emerging adulthood, emotional eating behavior and adult separation anxiety. The sample of this study consisted of 552 participants, 407 (73.7%) female and 145 (26.3%) male.The age of the participants ranged between 18 and 29 with a mean age of 23.39 (SD=3.01). The data were collected using the Demographic Information Form, the Abbreviated Parental Attitude Questionnaire-Child Form (APAQ-C), the Adult Separation Anxiety Scale (ASAS), and the Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ). The data were analyzed by using independent sample t-tests, Pearson correlation analysis, regression analysis, and mediation analysis through structural equation modeling. As hypothesized, there were significant relationships between the perceived parental attitudes (sub-dimensions of mother and father) and emotional eating behavior and adult separation anxiety. The results of the regression analyses indicated that the overprotective mothe, rejecting mother/father and adult separation anxiety significantly predicted emotional eating.