Ampute futbolcuların yaşam kalitesi ve boş zaman engel düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between quality of life and leisure time disability levels of amputee football players
  1. Tez No: 692290
  2. Yazar: BAYRAM AYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Araştırma ampute futbolcuların yaşam kalitesi ve boş zaman engel düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evreni ampute süper liginde yer alan 156 futbolcu oluşturmaktadır. 156 ampute futbolcu arasından gönüllülük esasına dayalı olarak 106 futbolcu araştırmanın örneklem grubunu oluşturmuştur. Araştırmada nicel araştırma yöntemleri benimsenmiştir. Ampute futbolcuların yaşam kalitesi ve boş zaman engel düzeylerini incelemek amacıyla ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından hazırlanan ''kişisel bilgi formu'', ''yaşam kalitesi ölçeği'' ve ''boş zaman engelleri ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler IBM SPSS programında istatistiksel analize tabi tutulmuştur. Araştırmada elde edilen bulgular değerlendirildiği zaman genel yaşam kalitesi algılarına ait betimsel bulgular incelendiğinde katılımcılar; yaşam kalitesi ölçeği algıları (𝑥̅=3,74) yüksek olduğu belirlenmiştir. Genel yaşam kalitesi ölçeğine ait alt boyut ortalamaları incelendiğinde; fiziksel alan algıları (𝑥̅=3,89) yüksek, psikolojik alan algıları (𝑥̅=3,74) yüksek, sosyal alan algıları (𝑥̅=3,84) yüksek, çevre alanı algıları (𝑥̅=3,56) yüksek olduğu belirlenmiştir (Tablo 4.13). Değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesi için pearson korelasyon analizi yapılmış olup, yapılan korelasyon analizi sonucuna göre; genel yaşam kalitesi düzeyi ile boş zaman engelleri düzeyi arasında düşük seviyede pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir (r=0,262). Bu sonuç sporcuların boş zaman engelleri düzeylerinde iyileştirilme olduğunda genel yaşam kalitesi düzeylerinde de artış olacağı anlamına gelmektedir. Öte yandan sporcuların genel yaşam kalitesi düzeyleri ile birey psikolojisi (r=0,237), bilgi eksikliği (r=0,228) ve tesis (r=0,266) boyutları arasında pozitif yönlü düşük seviyede anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir (Tablo 4.30).
Özet (Çeviri)
The research was conducted to examine the relationship between the quality of life and leisure time disability levels of amputee football players. The universe of the research consists of 156 football players in the amputee super league. Among 156 amputee football players, 100 football players on a voluntary basis formed the sample group of the research. Quantitative research methods were adopted in the study. Relational screening model was used to examine the quality of life and leisure barrier verticals of amputee football players. In the research,“personal information form”,“quality of life scale”and“leisure time barriers scale”prepared by the researcher were used as data collection tools. The data obtained in the research were subjected to statistical analysis in the IBM SPSS program. When the findings obtained in the study are evaluated, the descriptive findings of the general quality of life perceptions are examined; quality of life scale perceptions (𝑥̅=3.74) were determined to be high. When the sub-dimension averages of the general quality of life scale are examined; It has been determined that physical space perceptions (𝑥̅=3.89) are high, psychological space perceptions (𝑥̅=3.74) are high, social space perceptions are high (𝑥̅=3.84), environmental space perceptions (𝑥̅=3.56) are high (Table 4.13). Pearson correlation analysis was performed to examine the relationship between the variables, and according to the results of the correlation analysis; It was determined that there was a low level of positive and significant relationship between the general quality of life and the level of leisure time barriers (r=0.262). This result means that there will be an increase in the general quality of life of the athletes when the level of leisure barriers is improved. On the other hand, it was determined that there was a positive and low-level significant relationship between the general life quality levels of the athletes and the dimensions of individual psychology (r=0.237), lack of knowledge (r=0.228) and facility (r=0.266) (Table 4.30).