Examination of relationship between individuals' eating attitude behaviours and body image perception
Bireylerin yeme tutum davranışları ve beden imaj algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 692289
- Danışmanlar: DOÇ. HÜLYA DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, bireylerin yeme tutum davranışı ile beden imajı algısı arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya özel bir yoga merkezine başvurmuş olan 18-56 yaş arası gönüllü 366 birey katılmıştır. Bu bireylerden 7 Demografik Soru, 26 soruluk EAT-26 Yeme Tutum Testi, 31 soruluk BCS Beden İmaj Ölçeği Testi ve 34 FFQ Besin Tüketim Sıklığı Testi'nden oluşan toplam 98 soruluk veri toplama anketini doldurmaları istenmiştir. Çalışma, Yeditepe Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu tarafından 21 Ocak 2021 tarihinde verilen onay ile başlatılmış ve veriler 1 Şubat-31 Mart tarihleri arasında toplanmıştır. Çalışma, Demografik Bilgiler, EAT-26 E(Yeme Tutum Testi), BCS (Beden İmaj Ölçeği) ve FFQ (Besin Tüketim Sıklığı Testi) olmak üzere 4 farklı bölümden oluşmaktadır. Demografik Bilgiler bölümünde katılımcılara yaş, boy, kilo, eğitim durumu, cinsiyet gibi genel tanımlayıcı istatistikler sorulmuştur. Egzersiz durumu, anketin diğer birçok verisi ile ilişkilendirilebileceği için bu bölümde de sorulmaktadır. Çalışmada kullanılmış olan EAT-26, BCS ve FFQ ölçekleri uluslararası geçerliliği olan ölçeklerdir. EAT-26 ölçeği, 1982 yılında yeme bozukluğu riskini belirlemek amacıyla geliştirilmiştir. EAT-26 ölçeğinin bir önceki versiyonu olan EAT-40, 1979 yılında Garner & Garfinkel tarafından Anoreksiya Nervoza'nın tespiti için oluşturulmuş ve daha sonra her türlü yeme bozukluğu riskinin tespiti için EAT-26 geliştirilmiştir. BCS Body Cathexis Scale, 1953 yılında Secard & Jourard tarafından oluşturulmuş ve 1986 yılında Hovardaoğlu tarafından Türk toplumuna uyarlanmıştır. Bireylerin besin tüketim sıklığını değerlendirmek için kullanılmış olan Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi (NHANES) FFQ, Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi (NCHS) tarafından bireylerin beslenme durumlarına ilişkin incelemelerde kullanılan güvenilir bir testtir. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanılmıştır. Araştırma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel yöntemler (ortalama, standart sapma, frekans, yüzde, minimum, maksimum) kullanılmıştır. Nicel verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi ve grafik analizi ile test edilmiştir. İki grup arasında normal dağılım gösteren nicel değişkenleri karşılaştırmak için bağımsız gruplar t testi kullanılmıştır. Normal dağılıma sahip ikiden fazla nicel değişken grubunu karşılaştırmak için tek yönlü varyans analizi ve Bonferroni düzeltmeli ikili değerlendirmeler kullanılmıştır. Nicel değişkenler arasındaki ilişkileri değerlendirmek için Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work is done with the purpose of examining the relationship between the eating attitude behaviour and the body image perception of individuals. 366 voluntary 18-56 aged individuals from a private yoga center have participated in the research. These individuals were asked to fulfill a 98-question data collection survey consisting of 7 Demographic Questions, 26 EAT-26 Eating Attitude Test, 31 BCS Body Cathexis Scale Test and 34 FFQ Food Frequency Questionnaire. The study was initiated based on the approval given by the Yeditepe University Clinical Research Ethics Committee on January 21, 2021, and data were collected between February 1 and March 31. The study consists of 4 different parts: Demographic Information, EAT-26 (Eating Attitude Test), BCS (Body Cathexis Scale) and FFQ (Food Frequency Questionnaire). In the Demographic Information section, general descriptive statistics such as age, height, weight, educational status, gender is asked to partcipants. Exercise status is also asked in this section as it can be associated with many other data of the survey. The EAT-26, BCS and FFQ are internationally valid scales. The EAT-26 scale was developed in 1982 to determine the risk of eating disorders. EAT-40, the previous version of the EAT-26 scale, was composed by Garner & Garfinkel in 1979 for the detection of Anorexia Nervosa, and then EAT-26 was developed for the detection of all kinds of eating disorders risk. The BCS Body Cathexis Scale was composed by Secard & Jourard in 1953 and adapted to Turkish society by Hovardaoğlu in 1986. The FFQ Food Frequency Questionnaire of the National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) is applied to the participants which is a reliable questionnaire organized by the National Center for Health Statistics (NCHS) to evaluate the nutritional status of individuals. NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) program was used for statistical analysis. Descriptive statistical methods (mean, standard deviation, frequency, percentage, minimum, maximum) were used while evaluating the study data. The suitability of quantitative data to normal distribution was tested by Shapiro-Wilk test and graphical analysis. Independent groups t test was used to compare normally distributed quantitative variables between two groups. One-way analysis of variance and Bonferroni corrected binary evaluations were used for comparing more than two groups of quantitative variables with normal distribution. Pearson correlation analysis was used to evaluate the relationships between quantitative variables.