Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Pedodonti Anabilim Dalına başvuran hastalarda süt dişi travmalarının değerlendirilmesi
Evaluation of primary tooth trauma in patients applied to Erciyes University Faculty of Dentistry Department of Pediatric Dentistry
  1. Tez No: 692299
  2. Yazar: ESRA BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ASLI ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Giriş ve Amaç: Dental yaralanmalar en sık diş hekimine gelme nedenlerinden biridir. Diş yaralanmaları aile ve çocuk için ağrılı, yıpratıcı, kaygı düzeyini yükselten ve zaman zaman korku yaratan durumlar olmasının yanı sıra ülke ekonomisine yük oluşturmaktadır. Diş hekimlerinin ve ebeveylerin toplumsal farkındalığının artırılması, travma sıklığının azaltılmasında alınabilecek önlemlerin ortaya konulabilmesi için epidemiyolojik çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, diş hekimlerine oluşabilecek diş yaralanmalarının önüne geçebilmesi için dental yaralanmaların; tipi, hangi koşullar altında nasıl, neden gerçekleştiği, hangi yaş aralığında meydana geldiği, tedavisindeki seçenekler, oluşan komplikasyonların dağılımı ve zamanı gibi travma verilerine katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Ocak 2018- Aralık 2020 tarihleri arasında diş travması nedeniyle fakülteye başvuran hastaların travma ve kontrol kayıtları değerlendirilmiştir. Bu tarihler arasında Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na başvuran 0-9 yaşları arası 320 hastanın ve travmaya maruz kalan 604 süt dişinin verileri incelenmiştir. Çalışmamızda veriler hasta sayısı ve diş sayısı bakımından iki ayrı ana grupta incelenmiştir. Gruplara göre kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Ki-kare testi kullanılmıştır. Analiz sonuçları frekans (yüzde) olarak sunuldu.
Özet (Çeviri)
Aim: Orofacial injuries are one of the most common reasons for visiting the dental clinics. Dental injuries are very painful, destructive and fearful situations for familes and children. Also, it is a big a burden for the country's economy. There are same epidemiological studies for dentist and parents raising awareness about trauma and the incidence of trauma providing information to reduce the risc. The aim of this retrospective study were to investigate the types of traumatic dental injury recorded and to report the information like age, gender, predisposan factors, managment and complications against which the traumatic dental injury occurred. Materials and Methods: Patients with trauma hisotry recorded was investigated between January 2018 and December 2020 who applied to our faculty. The data comprised from 320 patients who had trauma 604 primary teeth from patient who are 0-9 years old who applied to Erciyes University Faculty of Dentistry. Data has been studied in two main groups according to patients numbers and toot numbers. Between groups comparing the variables we used Chi-square test results are presented frequency.