İleri yaşam desteği simülasyonunun tıp fakültesi son sınıf öğrencilerinin özyeterlik algısına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of advanced life support simulation on final-year medical students' self efficacy perceptions
- Tez No: 692306
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ODABAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi ve Bilişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Çalışma, tıp fakültesi son sınıf öğrencilerine yönelik senaryo temelli ileri yaşam desteği simülasyon uygulamasının, öğrencilerin ileri yaşam desteği teknik becerilerine dair özyeterlik algılarına etkisinin, performanslarının ve simülasyon eğitimi deneyimlerinin değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırma nicel ve nitel veriler ile karma desende, 2019-2020 ve 2020-2021 eğitim-öğretim yıllarında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde okuyan 2020 yılında 80 son sınıf öğrencisi ile tamamlanmıştır. Bu öğrencilerin 53'ü deney, 27'si kontrol grubunda yer almıştır. Elde edilen bulgulara göre kontrol grubundaki özyeterlik algısı değişim yüzdesi %27 (9,58 - 54,54) iken deney grubunda %52,94 (29,78 – 78,17) olarak gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to evaluate the effect of scenariobased advanced life support simulation on self-efficacy perceptions of advanced life support technical skills, performance, and simulation training experiences of the finalyear medical school students. The research was completed in a mixed design with quantitative and qualitative data, with 80 final-year students studying at Kocaeli University Faculty of Medicine in 2019-2020 and 2020-2021 academic years. 53 of these students were in the experimental group and 27 of them were in the control group. According to the findings, the percentage of change in self-efficacy perception in the control group was 27% (9.58 - 54.54), while it was 52.94% (29.78 - 78.17) in the experimental group.