Derin ön lameller keratoplasti (dalk) sonuçlarımız
  1. Tez No: 813947
  2. Yazar: GÖNÜL KARATAŞ DURUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Amaç: Sağlık Bakanlığı Prof. Dr N. Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Ocak 2013- Mayıs 2015 yılları arasında keratokonus nedeniyle big-bubble tekniği ile DALK cerrahisi uygulanan vakaların anatomik ve fonksiyonel sonuçlarının değerlendirilmesi Gereç-Yöntem: Keratokonus tanısı almış , big-bubble tekniği ile DALK cerrahisi uygulanan 37 hastasının 42 gözü geriye dönük olarak incelendi. Tüm hastalara aynı cerrah (EB) tarafından big bubble tekniği ile DALK cerrahisi uygulandı. Cerrahi sonrası 1. Gün, 1. Hafta, 1-3-6 ve 12. Ay takipler yapıldı. Tüm gözlerin cerrahi öncesi ve takiplerde düzeltilmemis görme keskinliği (GK), düzeltilmis en iyi görme keskinliği (DEGK), sferik esdeğer, ön segment optik koherens tomografileri (OCT), keratometrik değerleri, göz içi basınçları ölçüldü. Ek olarak tüm komplikasyonlar kayıt edildi. Keratometrik ölçümler sirius ile önsegment değerlendirilmesi visante oct ile değerlendirildi. Bulgular: Hastaların 20'si (%54,0) kadın, 17' si (%45,94) erkek idi ve ortalama yaş 30,5 ± 10,5 (14 – 56) olarak saptandı. Hastaların preoperatif görme keskinliği ortalama 1,41 ± 0,43 (0,52 – 2,10 ) logmar ; postop görme keskinliği ortalama 0,65 ± 0,3 (0,1 – 2,1) logmar ; postop en iyi düzeltilmiş görme keskinliği ortalama 0,34 ± 0,1 (0,05 – 0,7) logmar olarak bulundu. Postop astigmatizma değeri ortalama -3,8 ± 2,3 ; sferik ekivalan -2,7 ± 3,2 idi. Ön segment visante oct ile tespit edilmiş ortalama iridokorneal açı preop 44,9 ± 10; postop 42,6 ± 11,6 ; ön kamara derinliği preop 3,78 ± 0,5; postop 3,26 ± 0,5 ; preop pakimetri 354,4 ± 79,9 μ , postop pakimetri 521,2 ± 66 μ olarak bulundu. Sirius ile değerlendirildiğinde hastaların preop ortalama keratometri değeri 60,6 ± 11 mm; postop 46,8 ± 6,3 mm; preop astigmatizma ortalama -5,8 ± 3 D, postop -4,4 ± 2,2 D; ortalama korneal kalınlık preop 334,3 ± 49,6 ; postop 511± 74,5 μ; ön kamara derinliği preop 3,78 ±0,5; postop 3,41 ± 0,4 mm; iridokorneal açı ortalama preop 49,4 ± 5,5; postop 47 ± 6,9 olarak bulunmuştur. Sonuç: DALK teknik olarak zor olmasına karşın keratokonus hastalarında uygulanabilen başarılı ve güvenli bir cerrahi metod olarak gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the anatomical and functional results of the cases who underwent DALK surgery with big-bubble technique for keratoconus between January 2013 and May 2015 at the Ministry of Health Prof Dr N Reşat Belger Beyoğlu Eye Training and Research Hospital.Materials-Methods: Forty-two eyes of 37 patients diagnosed with keratoconus who underwent DALK surgery with the big-bubble technique were retrospectively analyzed. DALK surgery with big bubble technique was applied to all patients by the same surgeon (EB).Follow-ups were performed on the 1st day, 1st week, 1-3-6 and 12th months after surgery. Uncorrected visual acuity (VA), best corrected visual acuity (BCVA), spherical equivalent, anterior segment optical coherence tomography (OCT), keratometric values, and intraocular pressure were measured in all eyes before surgery and during follow-up. In addition, all complications were recorded. Keratometric measurements were evaluated with sirius and anterior segment evaluation with visante oct.Results: Twenty (54.0%) of the patients were female, 17 (45.94%) were male, and the mean age was 30.5 ± 10.5 (14 - 56). The mean preoperative visual acuity of the patients was 1.41 ± 0.43 (0.52 – 2.10) logmar; mean postoperative visual acuity 0.65 ± 0.3 (0.1 – 2.1) logmar ; mean postoperative best corrected visual acuity was 0.34 ± 0.1 (0.05 – 0.7) logmar. The mean postoperative astigmatism value was -3.8 ± 2.3; spherical equivalent was -2.7 ± 3.2. The mean iridocorneal angle preop determined by anterior segment visante oct was 44.9 ± 10; postoperative 42.6 ± 11.6 ; anterior chamber depth preop 3.78 ± 0.5; postoperative 3.26 ± 0.5 ; Preoperative pachymetry was found to be 354.4 ± 79.9 μ, and postoperative pachymetry was 521.2 ± 66 μ.When evaluated with Sirius, the preoperative mean keratometry value of the patients was 60.6 ± 11 mm; postoperative 46.8 ± 6.3 mm; preop astigmatism mean -5.8 ± 3 D, postop -4.4 ± 2.2 D; mean corneal thickness preop 334.3 ± 49.6 ; postop 511± 74.5 μ; anterior chamber depth preop 3.78 ±0.5; postoperative 3.41 ± 0.4 mm; iridocorneal angle mean preop 49.4 ± 5.5; postoperative 47 ± 6.9. Conclusion: Although DALK is technically difficult, it seems to be a successful and safe surgical method that can be applied in keratoconus patients.