Şanlıurfa'daki aile sağlığı merkezine başvuran 15-49 yaş arası kadınların osteoporoz hakkındaki bilgi düzeyi tutum ve farkındalığı
The knowledge level, attitudes and awareness of women aged 15-49 who applied to the family health center in Şanliurfa about osteoporosis
  1. Tez No: 692307
  2. Yazar: MUSTAFA ŞEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURSUN ÇADIRCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Osteoporoz günümüzde insanların yaşam kalitesini etkileyen ve artan mortaliteye neden olan önemli bir sağlık sorunu olarak öne çıkmaktadır. Bu bağlamda bu hastalığa karşı verilen mücadelede hastaların bilgi ve farkındalık düzeyleri ve yaşam tarzlarının önemli olduğu bilinmektedir. Bu bağlamda kadınların osteoporoz hakkında bilgi düzeylerinin incelenmesinin önemli bir araştırma alanı olarak öne çıktığı değerlendirilmektedir. Bu çalışmada Şanlıurfa ilinde yaşayan 15-49 arası kadınların osteoporoz hakkındaki bilgi düzeyleri ve ilişkili faktörleri yönelik bir araştırma yapılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, Şanlıurfa ili Karaköprü, Eyyübiye ve Haliliye merkez ilçelerinde bulunan aile sağlığı merkezlerine başvuran 15-49 yaş arasındaki 302 kadına“Kişisel Bilgi Formu”ile“Revize 2011-OBT”olmak üzere iki kısımdan oluşan anket formu araştırmacılar tarafından uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24.0 programında uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda katılımcıların OBT toplam puan ortalaması 15,18 ± 5,17, OBT beslenme puanı 13,09 ± 4,59 ve OBT egzersiz puanı 10,04 ± 3,90 olarak tespit edilmiştir. Çalışan, eğitim düzeyi yüksek, gelir düzeyi yüksek, şehir merkezinde ikamet eden, düzenli sağlık kontrolleri yaptıran, düzenli olarak süt ve süt ürünleri tüketen, D vitamini kullanan kadınların OBT skorlarının diğer katılımcılara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Osteoporosis is an important health problem that affects people's quality of life and causes increased mortality. In this context, it is known that the knowledge and awareness levels of the patients and their lifestyles are important in the fight against this disease. In this context, it is considered that examining the knowledge levels of women about osteoporosis stands out as an important research area.In this study, it was aimed to conduct a research on the knowledge levels of women aged 15-49 living in Şanlıurfa about osteoporosis and related factors. In this context, a questionnaire consisting of two parts,“Personal Information Form”and“Revised 2011-Osteoporosis Knowledge Test”, was applied by the researchers to 302 women aged 15-49 who applied to family health centers in the central districts of Karaköprü, Eyyübiye and Haliliye in Şanlıurfa. The obtained data were evaluated using appropriate statistical methods in SPSS 24.0 program. As a result of the study, the osteoporosis Knowledge Test total score average of the participants was 15.18 ± 5.17, the OKT-nutrition score was 13.09 ± 4.59, and the OKT-exercise score was 10.04 ± 3.90. It has been determined that the OKT scores of women who are working, have a high education level, have a high income level, reside in the city center, have regular health check-ups, regularly consume milk and dairy products, and use vitamin D have higher OBT scores than the other participants.