Diyabetik nefropati hastalarında eritrosit morfolojisindeki değişikliklerin incelenmesi
Investigation of erythrocyte morphology in diabetic nephropathy patients
- Tez No: 692308
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURSUN ÇADIRCI, PROF. DR. MEHMET ALİ EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Nefropatisiz diyabet ve diyabetik nefropatili hastalarda yeni nesil hemogram cihazı kullanarak elde edilmiş olan hemogram parametrelerinde eritrosit morfolojisinde değişiklik olup olmadığını değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Retrospektif nitelikteki kesitsel çalışmada 2018-2021 yılları arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji Polikliniğine başvurmuş Tip 2 Diyabet hastalarının hemogram sonuçları incelendi. Çalışmada abbott (alınıty Hbq) cihazında çalışılmış hemogramlar tespit edilerek 30 diyabet, 30 diyabetik nefropati ve 30 sağlıklı kişi çalışmaya dahil edildi. İstatistiksel analizler için IBM SPSS.23 programı kullanıldı, uygun istatistiksel analizler kullanılarak ve anlamlılık düzeyi olarak p< 0.05 değeri kabul edildi. Bulgular: Araştırmaya 54 (%60) kadın 36 (%40) erkek olmak üzere toplam 90 hasta dahil edilmiştir. Nefropatisiz diyabetik grupta MCHC (Mean Corpuscular Hemoglobin Concentration) parametresinin sağlıklı gruba göre gruplar arasında anlamlı bir şekilde farklılaştığı bulundu (p=0,036). Nefropatisiz diyabetik grubun Platelet (PLT) değerlerinin sağlıklı ve diyabetik nefropati grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek olduğunu görüldü (p=0,004). Nefropatisiz diyabetik grubun White Blood Cells (WBC) değerlerinin sağlıklı gruba göre anlamlı olarak daha yüksek olduğunu gösterdi. (p=0,015). Nefropatisiz diyabetik grubun nötrofil (NEU) değerlerinin sağlıklı gruba göre anlamlı olarak daha yüksek olduğunu gösterdi (p=0,017). Diyabetik nefropati ve nefropatisiz diyabetik grubun Hemoglobin Konsantrasyonu Dağılım Genişliği (HDW) değerinin sağlıklı gruba göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu bulundu (p=0,004). Nefropatisiz diyabetik grubun Platelet Yüzdesi (PCT) değerinin sağlıklı ve diyabetik nefropati gruplarına göre anlamlı olarak daha yüksek olduğunu görüldü (p=0,023). Nefropatisiz diyabetik grubun Mikrositoz Yüzdesi (%MIC) değerinin sağlıklı ve diyabetik nefropati gruplarına göre anlamlı olarak daha yüksek olduğunu gözlendi (p=0,024). Buna karşın Makrositoz Yüzdesi (%MAC) değerinin gruplar arasında anlamlı bir şekilde farklılaşma bulunmadı (p>0,05). Diğer parametreler açısından anlamlı bir ilişki tespit edilemedi.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to evaluate whether there is a change in erythrocyte morphology in hemogram parameters obtained using a new generation hemogram device in patients with diabetes without nephropathy and diabetic nephropathy. Method: In this retrospective cross-sectional study, hemogram results of Type 2 Diabetes patients who applied to Harran University Medical Faculty Hospital Endocrinology Outpatient Clinic between 2018-2021 were examined. In the study, 30 diabetes, 30 diabetic nephropathy and 30 healthy people were included in the study by determining the hemograms studied on the abbott (alınity Hbq) device. IBM SPSS.23 program was used for statistical analyses, and p< 0.05 value was accepted as significance level by using appropriate statistical analyzes. Findings: A total of 90 patients, 54 (60%) female and 36 (40%) male, were included in the study. It was found that the MCHC (Mean Corpuscular Hemoglobin Concentration) parameter in the diabetic group without nephropathy differed significantly between the groups compared to the healthy group (p=0.036). Platelet (PLT) values of the diabetic group without nephropathy were found to be significantly higher than those of the healthy and diabetic nephropathy groups (p=0.004). It showed that the White Blood Cells (WBC) values of the diabetic group without nephropathy were significantly higher than the healthy group. (p=0.015). It showed that the neutrophil (NEU) values of the diabetic group without nephropathy were significantly higher than the healthy group (p=0.017). Hemoglobin Concentration Width of Distribution (HDW) value of the diabetic group with and without diabetic nephropathy was found to be significantly higher than the healthy group (p=0.004). It was observed that the Percent Platelet (PCT) value of the diabetic group without nephropathy was significantly higher than the healthy and diabetic nephropathy groups (p=0.023). It was observed that the Microcytosis Percentage (%MIC) value of the diabetic group without nephropathy was significantly higher than that of the healthy and diabetic nephropathy groups (p=0.024). On the other hand, there was no significant difference between the groups in the Macrocytosis Percentage (%MAC) value (p>0.05). No significant relationship was found in terms of other parameters.