Marka kimliği yaratmada dijital pazarlama ve hareketli grafikler
Digital marketing and motion graphics in creation of brand identity
  1. Tez No: 692327
  2. Yazar: BÜŞRA BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TOMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Teknolojideki hızlı gelişmelerle birlikte tasarım alanında yaşanan değişimler ve gelişmeler, markaların mal ve hizmet pazarlamasına yönelik rekabetini artırmıştır. Markaların müşterilerin/tüketicilerin zihninde kolay hatırlanabilme, hedef kitlenin zihninde kalıcı olabilme ve onlarla olan duygusal bağlarını daha güçlü tutabilme çabası içerisinde olmaları bu rekabeti artıran sebeplerdir. Günümüzde, teknolojideki gelişmelerle ve tasarım alanında yaşanan değişimlerle beraber hareketli grafikler hayatımıza girmektedir. Hareketli grafikler çok yönlü hikâye anlatma araçları olduğu için, kısa ve öz bir biçimde hikâye anlatmak, yeni medya araçları aracılığıyla hedef kitlesiyle etkileşim kurmak ya da marka hakkında açıklama yapmak istenildiğinde markanın içerik pazarlama karmasına büyük katkı sağlamaktadır. Teknolojik gelişmelerle beraber mobil cihazların çoğalması ve yeni medya araçlarıyla sosyal platformların yaygınlaşması, hareketli grafiklere olan ilgiyi artırmaktadır. Teknolojinin; televizyon, internet ve çevresel etmenlerle hızla gelişme göstermesi, iletişimi güçlendirmek, hızlandırmak ve sanatsal ifade etmek için aranan güçlü faktörün aman kavramı olması, hareketli grafikleri günlük görsel alanımızın rutin bir parçası haline getirmektedir. Hareketli grafikler, tasarımın mevcut olan ilkeleri içerisine zaman ve süre gibi kavramlarını da dahil ederek tasarımın daha etkili bir şekilde ifade edilmesini ve yeni teknolojilerin etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Hareketli grafikler, markaların içerik akışını dinamik ve normalden daha fazla bilinçte kalıcı olmasına, hedef kitlenin markaya daha fazla ilgi göstermesine ve markanın iletmek istediği mesajın tüketici tarafından daha iyi algılanmasına ve anlamlandırılmasına vesile olmaktadır. Markaların dijital pazarlama stratejilerini belirlemesi, gelişen, değişen pazar ortamına teknolojik gelişmeler doğrultusunda uyum sağlaması, pazarlama hedeflerinin belirlenmesini ve bu hedeflere ulaşmak için planların formüle edilmesi markanın pazar değerlendirmesi açısından önemlidir. Hareketli grafikler, pazarlama ve marka kimliğinin önemli bir tasarım aracı sayılmaktadır. Hareketli bir logo çalışması hedef kitleye markayı sunmanın modern ve dinamik bir yoludur. Hareketli grafikler, yalnızca hedef kitlenin ilgisini çekmekle kalmayıp, ayrıca mükemmel bir marka kimliği, marka bilinirliği, marka farkındalığını ve marka hatırlanırlığını oluşturabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Changes and developments in the field of design together with the rapid developments in technology have increased the competition among brands in marketing of goods and services. The fact that brands are in an effort to be easily remembered in the minds of customers / consumers, to be permanent in the minds of the target group and to keep their emotional bonds with them stronger is the reason that increases this competition. Today, with the developments in technology and changes in the field of design, motion graphics are entering our lives. Since motion graphics are versatile storytelling tools, they make a great contribution to the content marketing mix of the brand when it is desired to tell a story in a concise manner, to interact with their target groups through new media tools, or to make a statement about the brand. The proliferation of mobile devices along with technological developments and the spread of social platforms along with new media tools have increased the interest in motion graphics. The rapid development of technology with television, internet and environmental factors, the concept of time being the powerful factor needed to strengthen, accelerate and artistically express communication make motion graphics a routine part of our daily visual field. Motion graphics, involving such concepts as time and duration in the existing principles of design, enable the design to be expressed more effectively and the new technologies to be used efficiently. Motion graphics cause the content flow of brands to be dynamic and to stick in mind longer than usual, the target group to show more interest in the brand, and the message that the brand wants to convey is better perceived and understood by the consumer. The fact that brands should determine their digital marketing strategies, adapt to the developing and changing market environment in line with technological developments, set their marketing goals and that plans should be formulated in order to achieve these goals are of significant importance in terms of market evaluation of brands. Motion graphics are considered to be an important design tool of marketing and brand identity. Motion logos are a modern and dynamic way of presenting the brand to the target group. Not only can motion graphics catch the attention of the target group, but they can also create a perfect brand identity, brand popularity, brand awareness and brand recognition.