Encounters with blindness: Reproduction of the context of normal in everyday interactions between educated blind individuals and their sighted relatives/friends
Körlük ile karşılaşmalar: Eğitim düzeyi yüksek olan kör bireyler ile bu bireylerin görme yetisi olan yakınları arasındaki günlük etkileşim içinde normalik bağlamının yeniden üretimi
  1. Tez No: 692326
  2. Yazar: CEYLİN ÖZYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez, görme ve körlük konularını merkezine alarak ve teorik çerçevesini Goffman'ın Stigma Teorisi ile çizerek, toplumca damgalanmışın karşıt anlamlısı olarak tanımlanan normal kavramını analiz etmektedir. Araştırma, görme yetisini ve körlüğü bireylerin nitelikleri olarak değil, günlük etkileşimlere bağlı olarak değişen bağlamlar olarak benimser. İlgili literatür taraması ışığında, on yasal olarak kör tanımını taşıyan ve on gören kişi olmak üzere ve her katılımcının diğer gruptan en az bir akrabası veya arkadaşı bulunması şartıyla toplam 20 kişiyle yüz yüze yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Amaç, biyolojik ayrım olarak gören ve kör bireyler arasındaki etkileşimlerde normal bağlamıyla ne şekilde karşılaşıldığını ve bu bağlamın nasıl yeniden üretildiğini ortaya koymaktır. Nitel bir bakış açısıyla, görüşme verileri Goffman'ın Gündelik Yaşamda Benliğin Sunumu kitabının ilk bölümü olan Performanslar'daki kavramlar doğrultusunda gruplandırılmış ve analiz edilmiştir. Bu çalışmanın sonunda, görme normalinin yeniden üretildiği temalar gruplandırılmış ve tartışılmıştır. Tezin ana argümanı, normallik anlayışının sosyal olarak inşa edildiğini ve günlük etkileşimlerle yeniden üretildiğini gösteren bulgularla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the understanding of the normal that is socially defined as the antonym of the stigmatized by centralizing sightedness and blindness and using the theoretical frame of Goffman's Stigma Theory. The inquiry adopts sightedness and blindness not as individuals' attributes but as contexts in flux in everyday interactions. In light of the relevant literature review, 20 face-to-face semi-structured interviews were conducted with twelve legally defined blind persons and eight sighted persons in Turkey - each participant has at least one relative or friend from the other group. The aim is to reveal how the context of the normal is encountered and re/produced in the interactions between the biologically sighted and the blind individuals. With a qualitative approach, interview data were grouped and analyzed in line with concepts of Performances, the first chapter of Goffman's Presentation of Self in Everyday Life. At the end of this study, themes under which the normal of sightedness is reproduced and further discussed. The thesis argument is supported with the findings showing that the understanding of normal is socially constructed and reproduced in everyday interactions.