Teaching competencies and their relationship to the direction of the scouting movement of the teacher of physical education in the city center of Dohuk
Öğretim yetkinlikleri ve ilişkileri izci hareket yönü beden eğitimi öğretmeni Dohuk şehir merkezi
  1. Tez No: 692346
  2. Yazar: ALAN NAIF NABI NABI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Mevcut araştırma, (Duhok il merkezinde beden eğitimi öğretmenlerinin öğretmenlik yeterliklerine ne derece sahip olduklarını) belirlemeyi amaçlamaktadır. Demografik değişkenlere (cinsiyet, sertifika, deneyim) göre farklılıkların öneminin yanı sıra, Duhok il merkezinde beden eğilim öğretmenleri arasında izcilik hareketine yönelik eğilimin boyutu ve farklılıkların önemine göre önemi. Demografik değişkenler (cinsiyet, sertifika, deneyim), Duhok il merkezinde beden eğitimi öğretmenleri arasında öğretmenlik yeterlikleri ile izcilik hareketine yönelim arasındaki ilişki. Anket yöntemiyle betimsel yaklaşım kullanılmış, araştırma örneklemi kartopu yöntemiyle seçilmiş olup, sayıları 170 erkek ve kadın öğretmendir. Araştırmacı (Al-Rawhi ve Al-Hanai, 2013) tarafından hazırlanan öğretme yeterlikleri ölçeğini kullanmıştır. (Shana'a, 2014) tarafından hazırlanan ikinci değişken olan (izcilik hareketine yönelik eğilim) ölçmek için uygun bir ölçü vardır. Bundan sonra araştırmacı, istenen araştırma hedeflerine (dürüstlük, istikrar, nesnellik) ulaşmada iki ölçeğe güvenme olasılığını sağlamak için bir dizi bilimsel prosedür gerçekleştirdi. (Duhok şehir merkezindeki beden eğitimi öğretmenleri) iyi düzeyde öğretmenlik yeterlikleri ile ayırt edildiler. Cinsiyet değişkenine göre moral varlığı ve değişkene (sertifika, tecrübe) göre farklılık olmamasının yanı sıra Duhok il merkezindeki beden eğitimi öğretmenlerinin izcilik hareketine yöneliminde zayıf bir düzeyde fark olduğu görülmüştür. Değişkenlere (cinsiyet, sertifika, deneyim) göre farklılık olmamasının yanı sıra, Duhok il merkezinde beden eğitimi öğretmenlerinin öğretmenlik yeterlikleri ile izcilik eğilimi arasında bir korelasyon ilişkisinin olmaması.
Özet (Çeviri)
The current research aims to identify (the degree of physical education teachers' possession of teaching competencies in the city center of Duhok). As well as the significance of the differences according to the demographic variables (gender, certificate, experience), The extent of the trend towards the scouting movement among physical education teachers in the center of the city of Duhok, and the significance of differences according to demographic variables (gender, certificate, experience), The relationship between teaching competencies and a tendency towards the scouting movement among teachers of physical education in the city center of Duhok. The descriptive approach was used by the survey method, and the research sample was selected using the snowball method, and their number was 170 male and female teachers. The researcher used the scale of teaching competencies prepared by (Al-Rawhi and Al-Hanai, 2013). There is an appropriate measure to measure the second variable, which is (the trend towards the scouting movement), which was prepared by (Shana'a, 2014). After that, the researcher carried out a number of scientific procedures to ensure the possibility of relying on the two scales in achieving the desired research goals, which are (honesty, stability, objectivity). (The physical education teachers in Duhok city center) were distinguished by a good level of teaching competencies. In addition to the presence of morale according to the variable of sex and the absence of differences according to the variable (certificate, experience), the physical education teachers in Duhok city center were distinguished by a weak level in the trend towards the scouting movement. In addition to the absence of differences according to the variables (gender, certificate, experience), the absence of a correlation relationship between teaching competencies and the trend towards scouting among physical education teachers in the city center of Duhok.