The relationship between learning strategy choice in reading comprehension and academic success
Okuma becerisinde öğrenme stratejilerinin kullanımı ile akademik başarı arasındaki ilişki
- Tez No: 144910
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAŞA TEVFİK CEPHE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Son yıllarda yabancı dil eğitimi üzerinde çok yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Buna eş değer olarak İngilicenin yabancı dil olarak öğretilmesinde ve de öğrenilmesinde kalitenin arttırılması üzerindede oldukça yoğun olar durulmaktadır. Yabancı dil öğrenenler dil öğrenimine farklı tarzlarda yaklaşmaktadırlar. Ve bazı öğrencilerin diğerlerinden daha başarılı olduklanda bilinen bir gerçektir. Bu da akıllara“Kişiyi iyi bir dil öğrencisi yapan nedir?”sorusunu getirmektedir. Öğrencilerin performanslanndaki farklılıkları öğretim metodlan, sınıf içi etkileşimler ya da öğretmenler gibi faktörlerin direkt sonucu olarak açıklamak mümkün olmadığından, dil öğrenimindeki başarıyı tek bir metoda, tekniğe, kitaba ya dabelli bir öğretmen tipine bağlamak mümkün değildir. Öğrenci başarısı aynı zamanda öğrenci kaynaklı faktörlerden de etkilenmektedir. Sınıf dışında öğrencilere direkt bir müdahelede bulunmak mümkün olmadığından öğrencilerin öğrenmedeki becerilerinin aktif olarak gelişiminde kendi kendilerini yönlendirebilmeleri esastır. Öğrencilerin hedef dili öğrenmede başarı sağlayabilmeleri için öğrenme stratejileri konusunda eğitilmeleri gerekmektedir. Bu çalışmada öğrencilerin okuma becerisinde öğrenme stratejileri seçimi ile akademik başarıları arasında bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Böyle bir ilişkinin varolduğunu kanıtlamak için çalışma esnasında Hava Lisan Okul Komutanlığı'nda dokuz aylık bir İngilizce kursuna devam eden, aynı İngilizce seviyesindeki 15 kişilik iki öğrenci grubuna bir anket uygulanmıştır. Anket ilk olarak çalışmanın başında uygulanmıştır ve öğrencilerin öğrenme stratejileri üzerine herhangi bir eğitimleri olmadığı için anket sonucunda hepsinin öğrenmestratejilerini kullanma seviyelerinin düşük olduğunu ve hepsinin sonuçlarının hemen hemen aynı olduğunu ortaya koymuştur. Daha sonra çalışmanın ikinci grubundaki öğrencilere öğrenme stratejileri hakkında altı haftalık bir eğitim verilmiştir. Bu eğitimden sonra anket öğrencilerin öğrenme stratejilerini kullanma sıklıklarında herhangi bir değişiklik olur olmadığını görmek için her iki grubada tekrar uygulanmıştır. İkinci gruptaki öğrencilerin öğrenme stratejilerini diğer gruptakilere oranla daha sık kullandıkları anlaşılmıştır. Daha sonra her iki grupta kurs için zorunluluk teşkil eden bir okuma becerisi basan testine girmiştir. Sonuç olarak, hem öğrenciler hem de öğretmenler öğrenme stratejilerinin öğrenmede ve de öğretmedeki önemi konusunda bilinçli olmalıdırlar. Biraz pratik yaptıktan sonra ve de daha sık kullandıkça öğrencilerin öğrenme stratejilerini nasıl ve ne zaman kullanacaklarını öğrenebileceklerini söylemek mümkündür ve öğrenme stratejilerini kullanmaları basanlarını olumlu yönde etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Considerable research has been done on foreign language learning process in recent years. Accordingly, more and more importance has been given to the improvement of the quality of EFL (English as a Foreign Language) teaching and learning. Students learning a foreign language approach the language learning task in different ways. And it is a fact that some students are more successful than others. There comes the question“What makes a good language learner?”It is impossible to claim that one single method, technique, book or type of teacher is the cause of achievement in language learning because the reasons for varying learner performance cannot be explained only as a direct result of the factors such as teaching methods, instructional tecniques, classroom environments or teachers. Learner success is also dependent on learner based factors. Self-direction is essential in the active development of learners' abilities in learning. It is especially important for language learners to be self-directed since it is impossible to give them direct guidance or instruction when they use the language outside the classroom. It is obvious that learners need to be empowered with a wide range of learning strategies to achieve competence and autonomy in learning the target language. In this study it is aimed to find out whether there is a relationship between learning strategy choice in reading comprehension and academic success or not. In order to prove that such a relationship exists a questionnaire was applied to two groups of students consisting of 1 5 students who are at the same level of English profiency and were attending to a nine-month English course at Air Force Language School at the time of the study. The questionnaire was applied for the first time at the beginning of the study and it proved that all the students' have alow level of frequency of language learning strategy use and their results were nearly the same because of their being unware of the learning strategies. Then a six-week training on language learning strategies was given to the second group of the study. After this training the questionnaire was applied for the second time to both of the groups in order to find out whether there is a change in the students' frequency of language learning strategy use. It was discovered that the frequency of language strategy use of the students of the second group was higher than the students of the other group. After that, both groups of students were asked to take an achievement test of reading comprehension which is compulsory for the couse. The students of the second group were successful than the students of the other group in their achievement test. To sum up, both students and teachers should be aware of the importance of the language learning strategies both in learning and teaching. It can be said that after a certain amount of practice and use, students will know how and when to use learning strategies and their use of language learning strategies will effect their success positively.